جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۱:۴۴ | ۱۴۰۰/۱۱/۱۹
 دلار، قیمت خودرو را نزولی کرد
۱۱:۴۴ | ۱۴۰۰/۱۱/۱۹
اجاره خودرو

دلار، قیمت خودرو را نزولی کرد

روز گذشته همزمان با قرار گرفتن نرخ دلار در کانال ۲۶‌هزار و ۶۵۰ تومان، قیمت بسیاری از خودروها سقوط کرد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، نرخ دلار در ابتدای دی ماه 30‌هزار و 100 تومان و در آغاز بهمن نیز در کانال 28‌هزار و 600 تومان قرار گرفت. با این حال اما روز گذشته نرخ دلار به 26‌هزار و 650 تومان رسید که این اتفاق منجر به ریزش قیمت خودروها بخصوص محصولات خارجی در بازار شد.

بسیاری از نمایشگاه‌داران خودرو اظهار کردند که دیروز همزمان با افت قیمت خودروها، فروشندگان زیادی برای فروش محصولات خود در بازار حضور یافتند.

هرچند ترجیح بسیاری از عرضه‌کنندگان، فروش خودرو در آخرین ماه سال است، با این حال روند نزولی نرخ ارز، آنها را به تکاپو انداخته تا زودتر از اسفندماه نسبت به عرضه خودروی خود در بازار اقدام کنند.

از سوی دیگر نمایشگاه‌داران خودرو اذعان کردند که متقاضی برای خودروهای عرضه شده در بازار به کمترین حد خود رسیده و مشتریان با فرض ادامه روند کاهشی نرخ ارز در انتظار کاهش بیشتر قیمت خودروها هستند.

آنچه مشخص است بیشتر فروشندگان، خودرو را به عنوان کالای سرمایه‌ای حفظ کرده‌اند تا در فرصت مناسب اقدام به فروش آن کنند.

این در شرایطی است که با کاهش نرخ ارز و با فرض تداوم روند نزولی آن، حالا برخی دست از کسب سود بیشتر برداشته و اقدام به فروش محصولات خود کرده‌اند. بر این اساس با توجه به روند مذاکرات برجامی و اظهار خوش‌بینی طرفین به حصول توافق، نرخ ارز از ابتدای بهمن کاهشی شد و دیروز با نرخ 26‌هزار و 650 تومان به کف رسید. این موضوع حالا، فروشندگان و واسطه‌گران بازار خودرو را نیز به تکاپو انداخته است.

چراکه آنها نیز با واهمه از افت بیشتر نرخ ارز از کسب سود بیشتر چشم‌پوشی کرده و در بازار حضور یافتند. طی 3سال گذشته همزمان با اوج‌گیری تحریم‌های بین‌المللی، قیمت خودرو در بازار تحت‌تاثیر نرخ ارز قرار گرفت، این در شرایطی است که در برخی مقاطع با اوج‌گیری نرخ ارز، قیمت خودرو حتی از ارز سبقت گرفته است.

در این زمینه برخی از نمایشگاه‌داران در کنار نوسان نرخ ارز به وعده‌های وزیر صمت و خودروسازان مبنی بر عرضه بیشتر خودرو اشاره و تاکید دارند که بر اساس وعده وزیر صمت 26‌هزار دستگاه خودرو تا پایان سال راهی بازار خواهد شد که اگر این موضوع تحقق پیدا کند به طور حتم ریزش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و مونتاژی بیشتر خواهد شد.

اما بررسی بازار توسط خبرگزاری تسنیم نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی از 2 تا 12‌میلیون تومان کاهش پیدا کرده است. به عنوان مثال در بازار امروز پراید 111 با قیمت 189‌میلیون تومان، ساینا 193‌میلیون تومان، تیبا 180‌میلیون تومان، کوییک دنده‌‌‌ای 195‌میلیون تومان، تیبا صندوقدار 171‌میلیون تومان و تیبا 2 با قیمت 176‌میلیون تومان به فروش می‌رسد.

علاوه بر این کوییک آر 196‌میلیون تومان، سمند ال ایکس 249‌میلیون تومان، پژو پارس 265‌میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 با قیمت 250‌میلیون تومان و پراید 131 با قیمت 176‌میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

!
!
!