شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۴:۲۴ | ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
پروازهای خارجی از پرداخت مالیات معاف شدند
۱۴:۲۴ | ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
اجاره خودرو
افزایش بلیت هواپیما بابت مالیات ارزش افزوده؛

پروازهای خارجی از پرداخت مالیات معاف شدند

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری طی مکاتبه با شرکت های هواپیمایی مجوز اخذ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از بلیت پروازهای داخلی را صادر کرد.

به گزارش پرشین خودرو، در بخشی از نامه محمد محمدی‌بخش به مدیران عامل ایرلاین‌های داخلی و شرکت‌های خارجی فعال در ایران با اشاره به استعلام از سازمان امور مالیاتی درباره اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در حمل‌ونقل هوایی آمده است؛ وفق بند 1 نامه شماره 210/12345/ص قانون مالیات بر ارزش افزوده به پروازهای داخلی که طی آن ارائه خدمات حمل‌ونقل هوایی در ایران است،‌ تعلق می‌گیرد و پروازهای بین‌المللی مشمول اخذ مالیات موضوعه نمی‌شود.

بلیت صادر پروازهای سیستمی یا چارتری در حکم صورتحساب صادره است، لذا درج اجزای تشکیل دهنده بهای کل بلیت الزامی است. در بلیت‌های صادر شده مأخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد بهای خالص بلیت است.

در صورتیکه خریدار بلیت از خدمات حمل‌ونقل هوایی استفاده نکرده و از انجام پرواز انصراف دهد کل مبلغ مالیات بر ارزش افزوده دریافتی به مسافر مسترد می‌شود. مبالغ دریافتی بابت جریمه ابطال و تغییر رزرواسیون مشمول مأخذ مالیات و عوارض موضوعه نیست.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور در انتها از حذف 5 درصد نرخ پایه عوارض شهرداری که از مسافران حمل‌ونقل هوایی دریافت می‌شد،‌خبر داده است.

!
!
!