پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۰۹:۳۴ | ۱۴۰۰/۱۱/۲۳
 چگونه به مالیات خودروهای لوکس اعتراض کنیم؟
۰۹:۳۴ | ۱۴۰۰/۱۱/۲۳
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

چگونه به مالیات خودروهای لوکس اعتراض کنیم؟

صاحبان خودروهای لوکس تا پایان ماه جاری فرصت دارند که مالیات متعلقه را پرداخت کنند و اشخاصی که به محاسبه مالیات اعتراض دارند می‌توانند اعتراض خودشان را ثبت کنند تا فرآیند بررسی روی اعتراض آن‌ها صورت بگیرد.

به گزارش پرشین خودرو، براساس قانون بودجه امسال صاحبان خودروهایی که ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد، مکلف به پرداخت «مالیات خودروهای لوکس» هستند و اگر یک خانوار یا یک شخص حقیقی و حقوقی بیش از یک خودرو داشته باشد (فقط خودروهایی که به نام افراد تحت تکفل خانوار هستند) و مجموع ارزش روز آن‌ها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد، این افراد نیز مشمول مالیات بر خودروهای لوکس خواهند بود.

بر این اساس کسانی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند باید مالیات خودروی خود را جداگانه بپردازند، اما مالیات کسانی که زیر سن قانونی و کمتر از ۱۸ سال داشته باشند به نام سرپرست خانوار منظور می‌شود.

نرخ مالیات سالانه خودروهای لوکس به شرح ذیل است:

۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد

در این زمینه، تازه‌ترین اعلام مسئولان سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که برای بیش از ۵۷۰‌ هزار خودرو که مربوط به ۲۷۲ هزار نفر بوده، محاسبه مالیات خودرو صورت گرفته که تا پایان بهمن ماه مکلف به پرداخت این مالیات هستند.

در این بین، اشخاصی که به محاسبه مالیات اعتراض دارند می‌توانند اعتراض خودشان را ثبت کنند تا فرآیند بررسی روی اعتراض آن‌ها صورت بگیرد.

اینگونه که افراد لازم است پس از ورود به سایت my. tax. gov. ir در این سایت ثبت‌نام کنند و در مرحله چهارم ثبت‌نام و تکمیل پروفایل، اعتراض خود را ثبت کنند.

همچنین، صاحبان خانه و خودروهای لوکس می‌توانند از طریق درگاه ارتباطی سازمان امور مالیاتی اطلاعات خود و خانه و خودروهای به نامش و ارزش آن و میزان مالیات تعلق گرفته هم آگاه شوند.

!
!
!