شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۲:۴۸ | ۱۴۰۰/۱۲/۰۳
بهار 1401، بازتوزیع سراسری یارانه بنزین تصمیم گیری می شود
۱۲:۴۸ | ۱۴۰۰/۱۲/۰۳
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

بهار 1401، بازتوزیع سراسری یارانه بنزین تصمیم گیری می شود

اجرای سراسری طرح بازتوزیع یارانه نزین به تصمیم هیات دولت و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بستگی دارد، اما از نظر فنی اگر نتایج اجرای طرح در جزیره کیش و قشم در دو ماه آینده رضایت‌ بخش باشد پس از اخذ مصوبه دولت و مجلس، قابلیت اجرا در سراسر کشور را دارد.

به گزارش پرشین خودرو، علی ملکی رئیس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه بنزین، در خصوص جزئیات اجرای این طرح آزمایشی اظهار داشت: طرح بازتوزیع یارانه بنزین که اختصاص 20 لیتر بنزین به‌ازای هر نفر از خانوار است، در کیش آغاز شده است و این طرح در صورت اجرای موفقیت‌آمیز در کیش و سپس جزیره قشم، در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

وی افزود: تأکید اصلی این طرح که به‌طور آزمایشی در کیش آغاز شده، بر توزیع عادلانه بنزین است.

رئیس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه بنزین تصریح کرد: در کشور ما یارانه زیادی به بنزین اختصاص داده می‌شود، ولی متأسفانه فقط حدود 50 درصد مردم به‌شکل مستقیم از این یارانه برخوردارند که همان مالکان خودرو هستند و 50 درصد دیگر که اغلب در روستا‌ها زندگی می‌کنند از این یارانه بی‌بهره‌اند که در حقیقت این خلاف اصل فلسفه یارانه است.

وی ادامه داد: در دنیا، یارانه برای کاهش فاصله طبقاتی بین اقشار کم‌درآمد و پردرآمد پرداخت می‌شود درحالی که متأسفانه در ایران یارانه را به‌صورت معکوس پرداخت می‌کنیم و هرکسی که خودروی بیشتری دارد بنزین یارانه‌ای بیشتری هم مصرف می‌کند، ازاین‌‌جهت به ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد شد که به‌‌جای اینکه یارانه به خودرو اختصاص پیدا کند به کد ملی تخصیص یابد.

وی درباره سازوکار پرداخت سهمیه بنزین به افراد فاقد خودرو نیز گفت: افرادی که خودرو ندارند فعلاً به‌شکل آزمایشی فقط در جزیره کیش این سهمیه را در کارت‌ بانکی خود دریافت می‌کنند و با مراجعه به هرکدام از جایگاه‌های سوخت و یا سامانه «بنزین من» می‌توانند میزان سهمیه تخصیص‌‌یافته به‌ازای هر نفر از اعضای خانوار را که 20 لیتر است مشاهده کنند.

رئیس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه بنزین خاطرنشان کرد: در واقع بنزین مصرف‌نشده موجود در کارت‌ بانکی افراد قابلیت تبدیل به پول نقد را دارد.

ملکی خاطرنشان کرد: پس از احصاء نتایج اجرای طرح در کیش اگر اشکالی وجود داشت برطرف، سپس برای اجرای آن در جزیره قشم تصمیم‌گیری می‌شود و در صورت موفقیت‌آمیز بودن، در کل کشور به مرحله اجرا درمی‌آید.

!
!
!