جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۲:۱۸ | ۱۴۰۰/۱۲/۰۴
باتری های کهنه خودروهای برقی ارزشمند است؟
۱۲:۱۸ | ۱۴۰۰/۱۲/۰۴
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

باتری های کهنه خودروهای برقی ارزشمند است؟

یکی از مدیران ارشد کانزومر ریپورتس گفت: زمانی که باتری های کهنه خودروهای برقی، کارایی خود را برای خودرو از دست می دهند، به سرعت ارزش خود را از دست نمی دهند.

به گزارش پرشین خودرو، تا سال 2024 دست کم 100 مدل خودروی تمام برقی به بازار عرضه خواهد شد. هرچند صحبت در باره آن زود است، اما زمانی می رسد که باتری این خودروها فرسوده می شوند.

باتری ها معمولاً به مرور زمان ظرفیت خود را از دست می دهند، درست مثل تلفن های هوشمند. در مورد خودروهای برقی، با فرسوده شدن باتری، پیمایش به ازای هر بار شارژ کاهش می یابد و زمانی می رسد که مطلوبیت خود را برای صاحبش از دست می دهد. تا یک دوره خاص هم می توان برخی از پیل های این باتری را جایگزین کرد و به عمر آن افزود. اما زمانی می رسد که باید این باتری فرسوده عوض شود که هزینه ای حدود 5 تا 15 هزار دلار روی دست صاحب آن می گذارد که مثل آن می ماند که در خودروهای بنزینی درون سوز، موتور یا گیربکس تعویض شود.

نگران دوست داران محیط زیست هم این است که سامانه ای برای جمع آوری و بازیافت این باتری ها در حال شکل گیری نیست. پک های این باتری ها هم حجم بزرگی را اشغال می کند و تقریباً به اندازه فاصله بین دو محور یک خودرو است. این باتری ها پر از مواد سمی برای محیط زیست هستند. این سؤال وجود دارد که آیا از همین حالا به این فکر شده است که این باتری ها کجا بازیافت یا دفن می شوند؟

جیک فیشر از مدیران ارشد کانزومر ریپورتس می گوید: «زمانی که این باتری ها کارایی خود را برای خودرو از دست می دهند، به این سرعت ارزش خود را از دست نمی دهند. در حال حاضر تقاضای بالایی برای این باتری ها وجود دارد و به آنها عمر دوباره می بخشند. این باتری ها مثل موتور و گیربکس فرسوده نیستند که بازیافت شوند، برای مثال، نیسان از باتری های فرسوده لیف خود در کارخانه هایش در سراسر دنیا استفاده می کند تا به عنوان ذخیره برق یا شارژ ماشین های موبایل مورد استفاده قرار گیرند.»

در کالیفرنیا، باتری های فرسوده خودروهای لیف نیسان را برای ذخیره انرژی پنل های خورشیدی و شبکه های تولید و توزیع برق استفاده می کنند. انرژی خورشید به دست آمده در پنل های خورشیدی نیاز به محلی برای ذخیره دارند که این باتری های فرسوده خودرو برای این کار بسیار مناسب هستند. درست است که این باتری ها کارایی خود را برای خودرو از دست داده اند، اما برای مصارف دیگر هنوز مناسب هستند. زمانی که همین کارایی خود را هم از دست بدهند، عناصری مثل کوبالت، لیتیم و نیکل آن دوباره می تواند برای تولید باتری های جدید مورد استفاده قرار گیرد.

فعالان محیط زیست اعتقاد دارند که فرایند تکمیل چرخه حیات باتری ها مهم است و از همین حالا باید به فکر پایان عمر این باتری ها بود.

!
!
!