جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۰:۴۹ | ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
تاکسی اینترنتی چینی در روسیه ماند
۱۰:۴۹ | ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
اجاره خودرو

تاکسی اینترنتی چینی در روسیه ماند

غول جهانی چینی دیدی،‌ که نوعی تاکسی اینترنتی ride-hailing است، گفته است که به فعالیت های خود در روسیه ادامه می دهد. در حالی که دوشنبه هفته گذشته گفته بود از روسیه و قزاقستان خارج می شود.

به گزارش پرشین خودرو، دیدی هیچ توضیحی در باره این تصمیم خود نداده است. در دوشنبه هفته گذشته گفته بود که از 4 مارس روسیه را ترک می کند و به فعالیت خودبعد از یک سال و نیم خاتمه می دهد. در قزاقستان هم به مدت یک سال دیدی فعالیت کرده است.

دیدی روز دوشنبه در خصوص ترک روسیه و قزاقستان گفته بود: «متأسفانه، به دلیل تغییرات در شرایط بازار و چالش های دیگر، در این لحظه واضح و روشن شده است که ما نمی توانیم بهترین نتایج را در روسیه و قزاقستان به دست آوریم.»

در هیچکدام از دو خبر و دو تصمیم دیدی هیچ اشاره ای به عوامل سیاسی-جغرافی نشده است. اما برخی از منتقدان در فضای اینترنت گفته اند که زمان این تصمیم گیری در شرکت دیدی باعث تغییر در تصمیم روز دوشنبه این شرکت شده است و گفته می شود که در صورت ترک روسیه و قزاقستان، دیدی به فشارهای آمریکا تن داده است،‌ مخصوصاً که روز بعد از اعلام دیدی برای خروج از روسیه، موضوع حمله روسیه به اوکراین پیش آمد.

در تصحیح تصمیم دیدی هیچ اشاره ای به کشور قزاقستان نشده است.

موضع حکومت چین درخواست برای مذاکره بین اوکراین و روسیه است اما این کشور حمله روسیه به اوکراین را محکوم نکرده است.

دیدی از تابستان امسال به بعد در نیویورک با تلاطم شدیدی مواجه شده است. به خاطر فشارهای شدید نهادهای نظارتی در چین و به خاطر دغدغه های امنیتی چین، دیدی در ماه دسامبر 2021 مجبور شد از فهرست بورس نیویورک خارج و در فهرست بورس هونگ کونگ وارد شود.

منبع: رویترز

!
!
!