پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۰:۰۵ | ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
توقیف قایق 600 میلیون دلاری الیگارش روس
۱۰:۰۵ | ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
اجاره خودرو

توقیف قایق 600 میلیون دلاری الیگارش روس

مقامات آلمان قایق ۶۰۰ میلیون دلاری الیشر عثمانوف، الیگارش روس مرتبط با ولادیمیر پوتین را توقیف کردند.

به گزارش پرشین خودرو، قایق «دلبر» یکی از بزرگترین قایق‌هایی است که تا کنون ساخته شده و یک استخر ۲۵ متری، دو محوطه فرود هلیکوپتر و یک باغ دارد و ۸۰ خدمه در آن کار می‌کنند.

این قایق در پارکینگ قایق‌ها در مجارستان پهلو گرفته بود. توقیف این قایق بخشی از تلاش مشترک اتحادیه اروپا برای اعمال فشار بر حامیان ثروتمند پویتن پس از حمله به اوکراین به‌شمار می‌رود.

عثمانوف در زمان دستگیری الکسی ناوالنی، منتقد پوتین در پیامی ویدیویی که به نظر می‌رسد در قایق تفریحی خود ضبط کرده بود، از بازداشت او ابراز خرسندی کرد و گفت: «فقط می‌خواهم بگویم حسود نباش. من همه‌چیز را شامل قایق زیبایم و هواپیما، خودم خریدم. چون من در شادمانی زندگی می‌کنم. بر خلاف تو (ناوالنی)».

این درحالی است که وزارت دادگستری آمریکا نیز کارگروه ویژه‌ای برای پیگیرد الیگارش‌های روس تشکیل داده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شماری از قایق‌های تفریحی ابرثروتمندان روس در روزهای اخیر از ترس توقیف از آب‌های آمریکا خارج شده‌اند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا که کشورش بهشت ابرثروتمندان روس است نیز تاکید کرد که بریتانیا «جای پول‌های کثیف» نیست.

به گزارش گاردین، دارایی‌های عثمانوف به عنوان بخشی از تحریم های وضع شده توسط اتحادیه اروپا مسدود شد. پس از اعلام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه عثمانوف و دیگر الیگارش‌های روسی، او از ریاست فدراسیون بین‌المللی شمشیربازی، یکی از شرکت‌هایش، کناره‌گیری کرد. عثمانوف در تارنمای این شرکت گفت: «من معتقدم که چنین تصمیمی ناعادلانه است و دلایلی که برای توجیه تحریم ها به کار می رود مجموعه ای از تصمیمات نادرست و افتراآمیز است که به شرافت، حیثیت و شهرت تجاری من لطمه می‌زند.

وی افزود: بدینوسیله انجام وظایف خود را به عنوان رئیس فدراسیون بین المللی شمشیربازی تا برقراری عدالت به حالت تعلیق در می‌آورم. این الیگارش از لحاظ تاریخی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حمایت کرده است، هرچند او در مورد حمله کنونی به اوکراین اظهار نظری نکرده است. این الیگارش متولد ازبکستان در مصاحبه‌ای با فوربس در سال 2010 گفت: "من افتخار می‌کنم که پوتین را می‌شناسم و این که همه او را دوست ندارند، مشکل پوتین نیست."

!
!
!