جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۰۹:۱۰ | ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
فروشگاه های زنجیره ای؛ مولد اشتغال
۰۹:۱۰ | ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
اجاره خودرو
/یادداشت/

فروشگاه های زنجیره ای؛ مولد اشتغال

صنعت خرده فروشی در قالب فروشگاه های زنجیره ای از جمله مهم ترین صنایع تاثیر گذار بر زنجیره تامین هر شرکت صنعتی و تولیدی به ویژه در حوزه کالاهای مصرفی است و از مهم ترین ویژگی های فضای کنونی این صنعت، اشتغال زایی در جامعه است.

به گزارش پرشین خودرو، بزرگترین و اصلی ترین سرمایه هر سازمان، سرمایه انسانی آن است که سایر سرمایه گذاری های مجموعه را تحت الشعاع قرار می دهد. یکی از بزرگترین مزایای فروشگاه های زنجیره ای در یک شهر، بوجود آوردن فرصت های شغلی متنوع و متعدد است. از این رو فرصت های شغلی موجود در یک فروشگاه زنجیره ای طیف وسیعی از نیازهای افراد برای کار را پوشش خواهد داد و به همین دلیل تاثیر چنین مجموعه هایی بر اشتغال زایی را نمی توان انکار کرد.

پتانسیل های شغلی ایجاد شده در سایه فعالیت فروشگاه های زنجیره ای، فرصتی قلمداد می شود که می تواند به کاهش بار مشکلات بیکاری و محدودیت های شغلی در جامعه بیانجامد. با توجه به بیش از صدها شعبه فروشگاه های زنجیره ای در شهرهای کوچک و بزرگ ایران فرصت های کاری مناسبی چه در سطوح مدیریت و چه در سطح فروش و فروشندگی و ... برای کارجویان ایجاد شده است.

یکی از بزرگترین فروشگاه زنجیره ای که گامی بلند در تحقق هدف اشتغال زایی و کارآفرینی گسترده در سراسر کشور برداشته است، فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش است که در سال 1400 موفق به کسب رتبه 37 در میان شرکت های برتر ایران شده است و با برخورداری بیش از 3100 شعب در 460 شهر توانسته بیش از 20 هزار کارمند را مشغول به کار کند.

فروشگاه های زنجیره ای با حمایت از تولیدات داخلی می توانند رونق اقتصادی و افزایش اشتغال زایی را برای کشور به همراه داشته باشند. پرواضح است تاکنون فروشگاه های زنجیره ای در حمایت از تولیدات داخلی و اشتغال زایی پایدار مستقیم و غیر مستقیم کمک شایانی به تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی کرده اند.

تجربیات کشورهای موفق در این حوزه نشان می دهد که فروشگاه های زنجیره ای ضمن اشتغال زایی بالا و ارائه خدمات مناسب از شفافیت درعملکرد نیز برخوردار هستند.


فرانچایز گامی محکم در توسعه اشتغال زایی با حمایت از خرده فروشان محلی

در این میان علیرغم حامیانی که از طرح و ایده چنین مجموعه های وسیعی حمایت می کنند، منتقدانی نیز هستند که تعطیلی صنف های کوچک و از بین رفتن فرصت های شغلی در این حوزه را از تهدیدات جدی فروشگاه های زنجیره ای می شمارند.

تدبیری که در این راستا فروشگاه های زنجیره ای بزرگ اندیشیده اند، اعطای نمایندگی خود همراه با تسهیلات به خرده فروشی های محلی است تا صاحبان این کسب و کارهای کوچک علاوه بر توسعه شغل خود، اشتغال زایی بیشتری نیز داشته باشند.

بنابر آنچه گفته شد تلاش برای بهبود و استفاده موثر و کارآمد از منابع گوناگون چون نیروی کار، سرمایه، مواد، انرژی و اطلاعات، هدف تمام مدیران فروشگاه های زنجیره ای است. وجود ساختار سازمانی مناسب، روش های اجرایی کارآمد، تجهیزات و ابزلر کار سالم ، فضای کار متعادل و از همه ارجح تر نیروی انسانی واجد صلاحیت و شایسته از ضروریاتیست که برای نیل به بهره وری مطلوب مورد توجه مدیران قرار می گیرد؛ چرا که عملکرد مناسب و اثربخش کارکنان یکی از کلیدهای موفقیت فروشگاه های زنجیره ای است . عملکرد خوب به معنی بهره وری، کیفیت، سودآوری و مشتری مداری است.

!
!
!