شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۳:۵۵ | ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
ترمز خودروهای فرمول e در خودروی برقی DS
۱۳:۵۵ | ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
اجاره خودرو
ورود نسل جدید ترمز به دنیای خودرو؛

ترمز خودروهای فرمول e در خودروی برقی DS

دی اس،‌ برند لوکس سیتروئن، در مدل برقی ایی-تنس E-Tense از ترمزهای جدیدی به نام regenerative brakes یا ترمزهای بازمُوَلد استفاده خواهد کرد.

به گزارش پرشین خودرو، خودروی مفهومی دی اس ایی-تنس که جزو خودروهای با عملکرد بالا به حساب می آید نسل جدیدی از ترمزها را به کار خواهد گرفت.

این ترمزهای جدید اول بار در خودروهای مسابقه ای فرمولای ایی به کار رفته است که توان 815 اسب بخار و گشتاور 5900 پوند-فوت ایجاد می کنند. نام این ترمزها بازمُوَلد است و در برند لاکچری دی اس از سیتروئن، عضو گروه خودروسازی استلانتیس به کار خواهد رفت.

تقریباً همه خودروهای برقی در بازار به جای ترمزهای سنتی از ترمزهای بازمولد استفاده می کنند، برخی از آنها ترمزهای نرمتری نسبت به ترمزهای سنتی هستند.

با گسترش نسل جدید ترمزهای بازمولد به احتمال زیاد ترمزهای دیسکی منسوخ خواهند شد.

شتاب صفر تا صد دی اس ایی-تنس دو ثانیه است و چنین خودرویی نیاز به ترمزهای نسل جدید دارد. در نسل جدید ترمزها، موتور به کار رفته در آن، هنگام کاهش سرعت، برق تولید می کند که در باتری خودرو ذخیره می شود.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که برای حفظ ایمنی در خودرو، لنت و دیسک هنوز از ترمز تسل جدید خودروها به طور کامل حذف نشده است.

در حال حاضر دو کمپانی توتال انرژی و سافت در ساخت ترمزهای نسل جدید همکاری می کنند.

بئاتریس فوشر مدیر عامل خودروسازی دی اس می گوید: «ترمزهای نسل جدید هم روشی بسیار قدرتمند برای کاهش سرعت خودرو هستند هم به بهبود عملکرد باتری کمک می کنند. دی اس ایی تنس عملکرد خودرو را هم در افزایش و هم در کاهش سرعت بهبود بخشیده و به سطحی جدید رسانده است.»

خود برند دی اس، به عنوان زیربرند لاکچری کمپانی سیتروئن از 8 سال پیش استقلال پیدا کرده هرچند که نام آن از دهه 1950 روی سدان های نوآورانه سیتروئن به بازار عرضه شده است. ویژگی مهم محصولات دی اس استفاده از سیستم تعلیق هیدرونوماتیک و سامانه فرمان خود-مرکز self-centering steering است. حالا که سیتروئن و زیربرند لاکچری آن عضوی از گروه خودروسازی استلانتیس به حساب می آیند، هر دو در حال ورود به عرصه خودروهای برقی هم در خیابان و هم در میدان مسابقات اتومبیل رانی برقی هستند.

هر چند که انتظار نمی رود به این زودی ایی-تنس را در خیابان ها دید اما فناوری های ترمز نسل جدید آن به زودی بعد از آن که امتحان خود را پس بدهند در محصولات جدید به ویژه خودروهای برقی سیتروئن و دی اس به کار گرفته خواهند شد.

منبع: اتوویک

!
!
!