شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۸:۴۱ | ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
زیان 70 میلیونی هر خودرو تولیدی در سایپا
۱۸:۴۱ | ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
اجاره خودرو
عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا خبر داد:

زیان 70 میلیونی هر خودرو تولیدی در سایپا

عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا گفت: هر خودرویی كه تولید می شود به طور متوسط 70 میلیون تومان زیان برای گروه خودروسازی سایپا دارد.

به گزارش پرشین خودرو، علی شیدایی، درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان، اظهارداشت: ستاد تنظیم بازار اجازه افزایش قیمت خودرو را به شركت های خودروساز نمی دهد از همین رو باید تلاش كرد كه با افزایش بهره وری، تولید اقتصادی كه مدنظر قرار گرفته و همچنین واگذاری سهام درون گروهی، شرایطی را فراهم كنیم كه تولید خودروها از خط زیان خارج شود.

وی با بیان اینكه هر خودرویی كه تولید می شود به طور متوسط 70 میلیون تومان زیان برای گروه خودروسازی سایپا دارد، گفت: طی سه سال اخیر قیمت نهاده های تولید چون فولاد، مواد پلیمری و... هفت برابر شد ولی قیمت خودرو سه برابر شده است، لذا شكاف قیمت سبب شده كه تولید با چالش مواجه شود.

شیدایی با تاكید بر اینكه شكاف قیمت فروش و قیمت تمام شده(زیان) باعث شد، در پایان سال جاری زیان تلفیقی گروه خودروسازی سایپا 58 هزار میلیارد تومان شود، خاطرنشان كرد: طی چهار سال اخیر و در ماه اسفند شورای پول و اعتبار تزریق نقدینگی به خودروسازان را تصویب می كرد اما سال گذشته چنین اتفاقی نیفتاد و بعضا در سیستم بانكی هم با محدودیت های روبرو شده ایم از همین رو تامین نقدینگی دچار مشكل شده است.

وی با بیان اینكه گروه خودروسازی سایپا به دنبال تامین نقدینگی از راه های مختلف است، گفت: در تلاش هستیم نقدینگی مورد نیاز را از طریق بازار پول و سرمایه تامین كنیم، بدین جهت یكی از راه ها كه رئیس جمهور در قالب 8 فرمان ابلاغ كرد و وزیر صنعت، معدن و تجارت مجدانه پیگیر اجرای آن است، فروش سهام درون گروهی سایپا است.

عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا خاطرنشان كرد: 42 درصد سهام گروه سایپا تودلی است، بدین جهت با استفاده از توان مركز كارشناسان قوه قضائیه در حال بررسی هستیم تا ضمن قیمت گذاری مناسب، این سهام به اهل آن واگذار شود تا هم سهامداران منتفع شوند و هم اینكه با تزریق نقدینگی، سرمایه گذاری در بخش های مولد صورت گیرد.

وی با تاكید بر اینكه گروه خودروسازی سایپا موظف شده تا پایان سال جاری 650 هزار دستگاه خودرو تولید كند و قطعا با همراهی و همدلی تمام بخش ها بیش از این عدد محقق خواهد شد، گفت: طی چهار ماهی كه گروه خودروسازی سایپا تحویل تیم جدید مدیریتی شد، این مجموعه ضمن كسری نقدینگی با 80 هزار خودرو ناقص، پنج هزار و 200 خودرو یورو4، و هزار و 700 خودرو بدون گارانتی روبرو بود از همین رو با برنامه ریزی و فعالیت گسترده تمام بخش ها، تعداد خودروهای ناقص در مقطع فعلی به 28 هزار دستگاه رسید (تا پایان ماه جاری به 20 هزار دستگاه می رسد) و تولید 37 هزار دستگاه طی سال جاری محقق شد.

!
!
!