شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۳:۴۲ | ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
2 رخداد مهم که ترمز قیمت‌ در بازار خودرو را کشید / امید متقاضیان به واردات و افت بیشتر قیمت ها در بازار
۱۳:۴۲ | ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/ بازار خودرو در سراشیبی قیمت؛

2 رخداد مهم که ترمز قیمت‌ در بازار خودرو را کشید / امید متقاضیان به واردات و افت بیشتر قیمت ها در بازار

کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو همچنان ادامه دارد، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شد با توجه به اخبار مخابره‌شده از بازار ارز روند رشد قیمت‌ها ادامه یابد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، هر چند هنوز آیین‌نامه‌ای در مورد چگونگی ورود خودرو‌های خارجی رویت نشده و طبق گفته مسوولان در مرحله تدوین است، اما تاکید بر ورود محصولات اقتصادی و ارزان تا حدود زیادی بازار داخلی و خارجی را تابع کرده است. به‌طوری که روند نزولی قیمت‌ها را در هفته‌ای که گذشت کلید زد.

اما چه اتفاقی باعث شد شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار باشیم؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد طی هفته جاری تداوم اظهارنظرها در ارتباط با بحث واردات خودرو و همچنین آغاز به کار سامانه یکپارچه تخصیص خودرو دو اتفاقی است که بیشترین تاثیر را بر قیمت خودروها داشته است.

حال اینکه بازار خودرو در روزهای آتی چه روندی خواهد داشت و آیا شاهد ادامه نزول قیمت‌ها خواهیم بود یا تغییرات دیگری پیش روی بازار است، سوالی جدی از سوی متقاضیان است.

فروشندگانی که هر لحظه در بازار راکد خودرو افزوده می شوند

به گفته فعالان بازار در هفته های اخیر اگر چه متقاضیان به امید واردات دست از خرید کشیده‌اند اما فروشندگان حضور فعال‌تری در بازار دارند .برخی از فعالان بازار نیز معتقدند که عمده متقاضیان در بازار به نوعی منتظر هستند تا سیاستگذار خودرویی از آیین‌نامه ورود خودرو به کشور رونمایی کند.

با این حال بررسی قیمت‌ها در بازار نشان می‌دهد قیمت خودروهای داخلی و همچنین خودروهای مونتاژی شرکت‌های خودروساز خصوصی در مسیر افت قیمت حرکت کرده است. سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودروی تهران با توجه به وضعیت حاکم بر بازار خودرو می گوید: بازار خودرو طی یک هفته جاری بیش از پیش در رکود فرو رفته و خرید و فروش چندانی در بازار انجام نمی شود با این حال هر لحظه به تعداد فروشندگان افزوده می شود در حالی که خریدار چندانی در بازار حضور ندارد.

وی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو با اشاره به اینکه قیمت خودرو در بازار روند کاهشی به خود گرفته اما همچنان نسبت به اسفند ماه و آغاز سال جاری، غیر منطقی و بالاست، بیان کرد: در صورتی که وضعیت عرضه بهبود یابد و نیاز بازار چه از طریق واردات و چه از طریق تولید داخل تأمین می‌شود، قطعاً فاصله قیمتی ایجاد شده بین کارخانه و بازار برطرف می‌شود.

وی با این حال به معبر جدید فروش خودرو اشاره و تاکید کرد: این مسیر جدید تفاوت چندانی با مسیرهای پیشین ندارد و تنها اسم آن عوض شده است.

به گفته این فعال بازار خودرو مسیرهایی از این جنس که مدنظر سیاستگذار خودرویی قرار دارد تنها حکم مُسکن را دارد، چنانچه وزارت صمت به دنبال ایجاد آرامش در بازار خودرو است نمی‌تواند با ابزار قرعه‌کشی به هدف خود برسد.

موتمنی افزود: زمانی خرید و فروش‌ها در بازار به راه می‌افتد که جزئیات طرح واردات خودرو مشخص شده باشد و به این ترتیب، بازار از بلاتکلیفی خارج خواهد شد.

راهکاری برای تعادل بخشی و کنترل قیمت در بازار خودرو

وی همچنین با توجه به نیاز ماهانه بازار خودروی ایران تصریح کرد: نیاز بازار خودرو کشور ماهیانه حدود 120 هزار دستگاه است اما فاصله زیاد عرضه و تقاضا سبب شده تا حتی یک روز وقفه در عرضه خودرو، فاصله قیمتی ایجاد کند که بازگشت به نرخ اولیه تا هفته‌ها قابل جبران نباشد.

‌رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به تاثیر واردات بر تامین نیاز کنونی بازار خودرو یادآور شد: با توجه به مصوبه آزاد شدن واردات خودرو، باید تعرفه کاهش یابد و خودروهای با کیفیت وارد شود تا پاسخ گوی نیاز بازار باشد و در نهایت باعث افت قیمت ها در بازار شود.

موتمنی خاطر نشان کرد: صورتی که عرضه متناسب با تقاضا باشد قطعا قیمت‌ها به تعادل می‌رسد در غیر این صورت نمی‌توان قیمت‌ها را کنترل کرد.

وی در عین حال به بررسی قیمت ها طی هفته جاری پرداخت و با توجه به افت قیمت در بازار خودروهای داخلی گفت: قیمت خودروهای داخلی طی هفته جاری با افت همراه بوده است، به گونه‌ای که پراید 111که تا هفته گذشته به محدوده قیمتی 214 میلیون تومان در بازار رسیده بود، در هفته جاری از سوی فروشندگان با قیمتی حول و حوش 200 میلیون تومان در بازار قابل خرید و فروش بود.

از بازار خودروهای وارداتی هم خبر می‌رسد قیمت خودروهای موجود در این بازار به نوعی فریز شده است چرا که دو طرف عرضه و تقاضا چشم‌انتظار آیین‌نامه اجرایی نحوه ورود خودرو به کشور هستند و تا زمانی که این آیین‌نامه منتشر نشود همین روند در بازار وارداتی‌ها ادامه دارد.

نگاهی به نوسان قیمت ها در بازار

به گفته وی هم اکنون در بازار خودروهای داخلی پژو 206 پس از چند پله سقوط از قیمت 316میلیون تومانی به 305میلیون تومان رسید و پژو 207 دنده‌ای پانوراما مدل 1401 هم بدون تغییر، 407میلیون تومان معامله می شود.

علاوه بر آن محصول پژو 405 در نسخه GLX و بنزینی در مدل 99 که دیروز با 3میلیون تومان کاهش به 287 میلیون تومان رسید اما مجددا امروز روند کاهشی خود را متوقف کرد و بدون تغییر همان 287 میلیون معامله شد. همین خودرو در نسخه دوگانه سوز همچنان قیمتش بدون تغییر است و پس از ورود به کانال 300میلیونی بر روی همین قیمت مانده است همچنین پژو پارس LX مدل 1401بدون تغییر 380 میلیون تومان معامله شد و پژو 2008 هم بدون تغییر، 1 میلیارد و 330 میلیون تومان معامله شد.

سمند LX در مدل 1401 بدون تغییر 305 میلیون تومان قیمت خورد و روند با ثباتش را ادامه داد و دنا معمولی مدل 1401 با ۱ میلیون کاهش دیروز و عدم تغییر قیمتی امروزش، 395 میلیون تومان معامله شد. همچنبن رانا پلاس پس از ورود به کانال 300 میلیونی دیروز به کانال 200 میلیون بازگشت و با قیمت 299 میلیون تومان قیمت خورد و امروز هم بر روی همین قیمت ماند.

در بازار سایر محصولات داخلی پراید 111 که روند کاهشی خود را از آخر هفته گذشته شروع کرده بود امروز بدون کاهش 203 میلیون تومان قیمت خورد. نسخه 131 هم بدون تغییر182 میلیون تومان معامله شد.

کوییک اتوماتیک پلاس در مدل 1401 بدون تغییر 348 میلیون تومان معامله می شود. نسخه ساده و دنده ای این خودرو هم شاهد کاهش نبود و بدون تغییر 224 میلیون تومان معامله شد. تیبا هاچبک در نسخه 1401 بدون تغییر، 205 میلیونی ماند. نسخه صندوقدار در مدل 1401 نیز با کمی کاهش 195میلیون تومان معامله شد.

 

!
!
!