شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۴:۵۹ | ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
اقتصاد صنعت خودرو به نفع حوزه دلال بازی است
۱۴:۵۹ | ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
اجاره خودرو
عضو كمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس:

اقتصاد صنعت خودرو به نفع حوزه دلال بازی است

عضو كمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از مركز تحقیقات و نوآوری و خط تولید خودرو شاهین سایپا، گفت: در حال حاضر اقتصاد صنعت خودرو داخلی به نفع حوزه دلال بازی است، یعنی اینكه مصرف كننده نهایی هزینه را می پردازد ولی سود آن نصیب تولیدكننده نمی شود، بلکه مابه التفاوت آن نصیب واسطه گری خرد و كلان می شود.

به گزارش پرشین خودرو، مهدی طغیانی گفت: خودروسازان داخلی تلاش های زیادی كردند و چندسالی است كه وارد حوزه طراحی و تولید پلتفرم های جدید شدند و كیفیت خودروهای داخلی هم در حال ارتقاء است. نكته مهم این است كه توقع مصرف كننده داخلی از تولیدكننده، تولید با کیفیت است كه باید تلاش كنیم تا سطح تولیدات را به سطح توقعات مردم نزدیك كنیم.

او تصریح كرد: اصل این است كه بتوانیم اقتصاد تولید خودرو را اصلاح كنیم، در حال حاضر اقتصاد تولید خودرو در كشور ما باعث سلب فرصت های سرمایه گذاری شده است و اجازه نمی دهد خودروهای جدیدی كه در مركز تحقیقات سایپا طراحی می شوند، به موقع وارد بازار شوند. زمانی سرمایه لازم فراهم و این محصولات وارد بازار می شوند كه عملا مدل های مختلف و جدید خودرو در دنیا ارایه شده است.

نماینده مردم اصفهان و سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اگر بخواهیم كه این تلاش ها به موقع و در زمان مناسب به بار بنشیند و توقع مردم برآورده شود، باید اقتصاد صنعت خودرو در كشور ما اصلاح شود.

او افزود: در حال حاضر اقتصاد صنعت خودرو داخلی به نفع حوزه دلال بازی است، یعنی اینكه مصرف كننده نهایی هزینه را می پردازد ولی سود آن نصیب تولیدكننده نمی شود، بلکه مابه التفاوت آن نصیب واسطه گری خرد و كلان می شود، نتیجه اش این است كه مصرف كننده نهایی از پولی كه هزینه می كند، تولیدكننده منتفع نمی شود. اینها ابعاد و جزئیات نابسامانی اقتصاد خودرو است که سیاستگزاران باید این نابسامانی را اصلاح کنند تا طرح های توسعه ای خودروسازان از جمله سایپا به موقع وارد باز شوند و مردم هم راضی شوند.

طغیانی با اشاره به اینكه مقیاس تولید، بسیار مهم است، افزود: مقیاس تولید در خودروسازی ما پایین است كه مجبور هستیم چندین سال یك پلتفرم را تولید كنیم تا از نظر اقتصادی صرفه پیدا كند در حالی كه باید تلاش كنیم از جهت بازرگانی داخلی و خارجی و جذب مشتری، تولید را به حدی برسانیم كه مقیاس تولید به ما اجازه دهد كه به طور مرتب مدل های مختلف خودرو را تولید كنیم و صرفه اقتصادی داشته باشد.

!
!
!