شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۰۹:۵۴ | ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
برای حذف خودرو از زنجیره تولید باید فرآیندی وجود داشته باشد
۰۹:۵۴ | ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
اجاره خودرو
تیبا و سمند استانداردهای 85 گانه را دارند؛

برای حذف خودرو از زنجیره تولید باید فرآیندی وجود داشته باشد

برای حذف خودرو از زنجیره تولید باید فرآیندی وجود داشته باشد چرا که در حال حاضر قطعه سازان برای دو خودرو تیبا و سمند، قطعاتی را تولید کرده و همچنین خودروسازان هم در انبارهای خود قطعات این دو خودرو را دارند و جلوگیری از تولید این خودرو به صورت یکباره و بدون اطلاع، موجب ایجاد زیان و هدر رفت منابع ملی می شود.

به گزارش پرشین خودرو، محمدعلی تیموری مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، با اعلام این مطلب و با بیان اینکه مشکل اصلی خودروهای نا ایمن به 18 میلیون خودرویی که از سال 90 به قبل تولید و در حال تردد است برمی گردد، اظهار داشت: به تازگی از سوی سازمان استاندارد دو خودرو تیبا و سمند به عنوان خودروهای نا ایمن معرفی شده و حال اینکه این خودروها استانداردهای 85 گانه را دارند و مشکل اصلی در خودروهای تولیدی سال 1390 به قبل است که گاها در زمان تولید، هیچ استانداردی برای آنها تعریف نشده و در حال حاضر در جامعه در حال تردد هستند و باید برای جمع آوری خودروهای قدیمی تصمیم گیری جدی صورت پذیرد.

وی که در مراسم اولین اعلام نتایج برگزیدگان خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو سخن می گفت، سیاست گذاری متمرکز فروش محصولات و اجرای آن توسط خودروسازان را یکی از بهترین سیاست های انجام شده در صنعت خودرو دانست و گفت: تمامی کشورهای تولید کننده مطرح دنیا بر این اساس عرضه و فروش محصولات شرکت های خودروساز خود را انجام می دهند.

 

محمدعلی تیموری


تیموری افزود: در کشورهایی همچون چین با 20 میلیون تولید خودرو یا ژاپن به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان خودرو در جهان، سیاست گذاری در عرضه خودرو از سوی دولت انجام می شود و اجرای آن در اختیار شرکت های خودروساز است و بهترین نتایج از آن گرفته شده و رضایت عمومی را به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه تیراژ تمامی خودروسازان داخلی به حدی است که می توانند از توانمندی یکدیگر درتولید استفاده کنند گفت: به منظور ایجاد بهره وری بهتر و جلوگیری از اتلاف منابع باید شرایطی ایجاد شود تا تمامی خودروسازان بتوانند از توانمندی یکدیگر استفاده کنند.

تیموری با بیان اینکه سایپا از هرگونه سیستمی که باعث ایجاد رونق صنعت خودرو وایجاد رفاه برای مردم شود استقبال می کند، گفت: سایپا در سال جاری توانسته از 98 درصد توان خود در دو شیفت کاری استفاده کند که روزانه 1800 دستگاه خودرو تولید می کند و درصورتی که از ابتدا سیاست گذاری مناسبی برای سایپا انجام می شد توان تولید 2700 دستگاه خودرو در سه شیفت کاری در این گروه وجود داشت.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا تاکید کرد: بر اساس دستور 8 ماده ای رئیس جمهور افزایش تولید یکی از خواسته های ایشان بود که مستلزم انجام این مهم تامین نقدینگی بود و حال اینکه شورای پول و اعتبار برای سال جاری برخلاف رویه چندین سال گذشته هیچ مبلغی را به صورت تسهیلات برای خودروسازان در نظر نگرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در صورتی که به خودروسازان نقدینگی تخصیص می یافت افزایش تولید که خواست رئیس جمهور بود بهتر و سریع تر انجام می شد و هم در زنجیره تامین سایپا امکان استخدام و ایجاد اشتغال برای 20 هزار نفر مهیا می شد.

اولین مراسم اعلام نتایج خودروهای تولید داخل از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با حضور نمایندگان شرکت های خودروساز و نهادهای نظارتی در شرکت سایپا برگزار شد و برگزیدگان محصولات شرکت های سایپا، ایران خودرو، بهمن موتور، کرمان موتور، مدیران خودرو و آرین موتور مشخص شدند.

پیرو فرمان 8 ماده ای رئیس جمهور در خصوص ایجاد شفافیت و افزایش رضایت مندی مردم و تاکید وزیر صنعت معدن و تجارت، در ابتدای سال جاری وزارت صمت اقدام به ایجاد سامانه یکپارچه تصیص خودرو کرد و بر این اساس تمامی خودروسازان داخلی موظف به عرضه خودرو در این سامانه جهت فروش محصولات خود شدند.

!
!
!