پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۱:۵۷ | ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
 اقدام سازنده ایران خودرو در همكاری با شركت‌های دانش بنیان
۱۱:۵۷ | ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
اجاره خودرو
/اختصاصی/استادیار جهاد دانشگاهی خواجه نصیر مطرح كرد؛

اقدام سازنده ایران خودرو در همكاری با شركت‌های دانش بنیان

استادیار جهاد دانشگاهی خواجه نصیر، با اشاره به برگزاری همایش ظرفیت های همکاری شرکت ها و نهادهای دانش بنیان و گروه صنعتی ایران خودرو، در خصوص چالش‌های دانش بنیان ها با صنعت گفت: در شرایط فعلی شركت های دانش بنیان از ضعف پشتیبانی مالی و لجستیكی رنج می برند و شركت های صنعتی انتظار دارند در زمان كم به نتیجه مورد نظر برسند اما پروژه های تحقیقاتی زمان بر و دیر بازده است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، سام روزبهانی، با بیان این‌كه نباید به شركت‌های دانش بنیان و پژوهشی به عنوان مصرف كننده نگاه كرد، افزود: از دستاوردهای این همایش، پوشش نقاط ضعف ارتباطی میان شركت های صنعتی و شركت های دانش بنیان خواهد بود و در كنار آن شبكه علمی و پژوهشی با حضور شركت های برتر دانش بنیان تقویت می شود به طوری كه صنایع، شركت های دانش بنیان را به عنوان همكار و مشاور بشناسند و از ظرفیت های آنها استفاده كنند.
وی گفت: مهم ترین دستاورد همایش ایران خودرو، گسترش شبكه های تعاملی میان سه ضلع سیاست گذار، تولیدكننده و مصرف كننده فعالیت‌های دانش بنیان خواهد بود؛ به طوری كه با تشكیل این شبكه، اولویت‌های پژوهشی، تحقیقاتی و مشاركتی بخش صنعت مشخص شده و شركت های دانش بنیان می توانند طرح های خود را در اختیار صنعتگران قرار دهند.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی خواجه نصیر طوسی، به تاثیر نهایی این همایش بر كیفیت و تولید محصولات ایران خودرو اشاره و اظهار كرد: برای رسیدن به اهداف مدنظر همایش، لازم است تا زیست‌بومی متشكل از ایران خودرو، قطعه ساز و شركت‌های دانش‌بنیان معتبر تشكیل شود كه با سیاست‌گذاری درست در قالب آیین‌نامه‌ها، نقش و وظایفی را برای رسیدن به نتایج ارتقای كیفیت محصول نهایی مشخص كنند.
وی با بیان این‌كه شركت‌های قطعه‌ساز نقش مهمی در پیشرفت خودروسازی دارند، افزود: قطعه سازان ده ها سال در كنار خودروسازان به عنوان یك بازوی مهم بودند و نمی توان نقش آنان را انكار كرد، بنابراین باید از ظرفیت های آن ها در قالب همكاری های مشترك استفاده كرد.
روزبهانی با تاكید بر این‌كه ارتباط صنعت و شركت های دانش بنیان تنها محدود به زمان برگزاری همایش نباشد، بیان كرد: در زمان همایش، تعاملات و ارتباطات خوبی برقرار و در كوتاه مدت دچار فرسایش و محدودیت می شود؛ در صورت تاسیس یك دبیر خانه دایمی كه دارای كمیسیون های مختلفی بوده و تشكل منسجمی در حوزه های دانش بنیان و صنعت خودرو ایجاد و نقش ها را مشخص می كند، شاهد نتایج خوبی خواهیم بود.
وی به شركت های زیر مجموعه ایران خودرو كه در حوزه دانش بنیان فعال هستند، اشاره كرد و گفت: ارتباط خوبی از سوی دانشگاه با این شركت ها برقرار شد و اگر از ظرفیت های آنها به درستی استفاده شود و با توجه به نقش و وظایف خود اقدام كنند، به عنوان و تسیهل گر، در كنار صنعت خودرو و شركت های دانش بنیان خواهند بود.
به گفته استادیار جهاد دانشگاهی خواجه نصیر، برگزاری این همایش توسط ایران خودرو، اقدامی خوب و سازنده‌ای بوده و امید است در ادامه شاهد ارتباط خوبی میان ایران خودرو، شركت های دانش بنیان، دانشگاه ها، قطعه سازان و كنشگرها باشیم.

!
!
!