یكشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۰:۳۸ | ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
علائم خرابی اگزوز خودرو / نشانه های خرابی اگزوز و زمان تعویض آن
۱۰:۳۸ | ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
اجاره خودرو
/گزارش اختصاصی/

علائم خرابی اگزوز خودرو / نشانه های خرابی اگزوز و زمان تعویض آن

سیستم اگزوز یکی از مهم ترین و پیچیده ترین قسمت‌های خودرو است و شما باید نشانه های خرابی اگزوز خودروی خود را جدی بگیرید.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، ماشین شما یک سیستم پیچیده است که مشابه هر قسمت از اعضای بدن کار خاصی انجام می دهند. قطعات خودرو توسط مهندسین مجرب با دقت در جایگاه مختص به خود چیده شده است و هر قسمت نیز نقشی متفاوت دارد که در نهایت منجر به رانندگی با لذت و ایمن می شوند.

 

نقش مهم اگزوز ها  تمیز نگه داشتن هوای داخل کابین و اتمسفر است. نشتی اگزوز می تواند باعث شود موتور شما بیش از حد لازم کار کند و بازده سوخت را کاهش دهد و همچنین شما و سرنشینان را در معرض خطر استنشاق دود های خطرناک قرار دهد. دودهای مضر نیز نه تنها ممکن است افراد داخل خودرو را مسموم کنند، بلکه در عملکرد خودرو نیز اختلال ایجاد می کنند. همچنین سیستم های اگزوز آسیب دیده و از کار افتاده بر عملکرد خودرو، مصرف سوخت و صدای  ماشین شما تاثیر می گذارند. در نتیجه برای اینکه در معرض این خطرات قرار نگیرید باید با علائم خرابی اگزوز خودرو آشنا باشید.

 

مهم­ترین علائم خرابی اگزوز خودرو کدامند؟

 

- سر و صدای بیش از حد موتور

واضح ترین  نشانه های خرابی اگزوز سر و صدای زیاد، یا تشخیص تغییر در صدای اگزوز خودروی شما است. این صداها می تواند از علائم خرابی منبع اگزوز، زنگ زدگی صدا خفه کن، ترک در لوله یا نشتی واشر منیفولد باشد. هر قسمت از سیستم اگزوز شما که در معرض خطر قرار گرفته باشد، صدایی بلند و غرغر مانند منتشر می کند. این را به دلایل متعددی نباید نادیده گرفت.

 

صدای موتور را می توان به مشکلات زیادی نسبت داد، اما عموما یکی از نشانه ها و علائم خرابی اگزوز ماشین، صدای موتور خودرو است. یک موتور ناقص می تواند نشان دهنده آسیب های احتمالی در سیستم اگزوز خودروی شما باشد. البته ممکن است دلایل زیادی برای روشن نشدن موتور وجود داشته باشد، اما اگزوز هم می تواند یکی از این دلایل احتمالی باشد. در داخل سر سیلندر، محفظه سوپاپ اگزوز قرار دارد که دود اگزوز موتور را به منیفولد اگزوز و لوله اگزوز وارد می کند. اگر هر نوع انسداد یا آسیب در سیستم اگزوز وجود داشته باشد، بخارها به طور کامل از محفظه خارج نمی شوند و باعث می شود موتور از کار بیافتد.

 

علائم خرابی اگزوز خودرو، نشانه های خرابی اگزوز، علائم خرابی واشر گلویی اگزوز، علائم خرابی منبع اگزوز، صدای اگزوز سوراخ شده، تست گرفتگی اگزوز، علائم خرابی اگزوز ماشین، زمان تعویض اگزوز ماشین، نشانه های خرابی اگزوز اتومبیل

 

گاهی صدای موتور به نشت اگزوز نسبت داده می شود. صدای غرش بلندی که از موتور می آید نشانه ای از نشت اگزوز است. به احتمال زیاد، این نشتی در قسمت منیفولد اگزوز اتفاق افتاده است. نشت اگزوز همچنین ممکن است به گازهای مضر اجازه دهد تا به کابین داخلی خودروی شما نفوذ کند و سلامتی شما را در معرض خطر قرار دهد.

 

صدای خش خش یا صدای مشکوک از موتور خودرو می تواند از علائم خرابی واشر گلویی اگزوز باشد. شایان ذکر است که بیشتر مشکلات اگزوز به دلیل آسیب های وارده به واشر گلویی اگزوز رخ می دهد. منیفولد اگزوز دارای یک واشر است که به عنوان مهر و موم عمل می کند. این واشر ضمانت می کند که هیچ گازی از موتور نشت نکند. همچنین خرابی واشر گلویی اگزوز می تواند باعث آسیب به مبدل کاتالیزوری سیستم اگزوز شود.

 

اگر صدای کوبیدن یا تق تق را از زیر ماشین خود می شنوید، ممکن است یکی از پایه های اگزوز شل شده باشد یا حتی نشانه شکستگی لوله باشد. اگر متوجه شدید که صدا خفه کن یا لوله ی اگزوز در امتداد زمین کشیده می شود، این نشانه آشکاری بر خرابی اگزوز اتومبیل شماست. پس در همه حال هوشیار باشید تا مشکل صدای موتور را درست تشخیص داده و از هزینه های سنگین تعمیرات جلوگیری کنید.

 

- ارتعاش یا لرزش روی پدال گاز، فرمان و صندلی

چنانچه متوجه لرزش روی پدال گاز، فرمان یا صندلی ماشین شدید، احتمالاً به دلیل مشکل در سیستم اگزوز است. یکی از دلایلی که باعث می‌شود لرزش‌ها را تجربه کنید، زنگ زدگی لوله اگزوز است. این مشکل در ماشین هایی که مسافت کوتاه زیادی را طی می کنند به وضوح بیشتر دیده می شود؛ زیرا مسافت های کوتاه باعث می شود صدا خفه کن و لوله به اندازه کافی گرم نشود تا آب جمع آوری شده تبخیر شود، آب در آنجا می نشیند و سیستم اگزوز زنگ می زند در این هنگام شما زمان رانندگی روی پدال احساس لرزش خواهید کرد.

 

علائم خرابی اگزوز خودرو، نشانه های خرابی اگزوز، علائم خرابی واشر گلویی اگزوز، علائم خرابی منبع اگزوز، صدای اگزوز سوراخ شده، تست گرفتگی اگزوز، علائم خرابی اگزوز ماشین، زمان تعویض اگزوز ماشین، نشانه های خرابی اگزوز اتومبیل

 

- افزایش مصرف سوخت/ کاهش بازدهی سوخت

یک نشانه ی پنهانی خراب شدن اگزوز ماشین ، افزایش قابل توجه مصرف سوخت است. اگر بیش از حد معمول به پمپ بنزین مراجعه می کنید ممکن است دلایل متعددی داشته باشد، اما یکی از این دلایل می تواند از نشانه های خرابی اگزوز اتومبیل باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که اگزوز شما از کار بیفتد یا به نوعی دچار مشکل یا آسیب شود، موتور خودروی شما باید برای سرعت بیشتر سخت تر کار کند و در نتیجه به سوخت بیشتری نیاز دارد.

 

به عنوان یک راننده ی خودرو، می دانید که مصرف سوخت چقدر مهم است، ولی ممکن است به این نتیجه برسید که تعمیر اگزوز هزینه ی زیادی برای شما به ارمغان می آورد و از آن چشم پوشی کنید؛ اما باید بدانید که در صورت خرابی اگزوز بازدهی سوخت شما کاهش می یابد و در نتیجه باید چند برابر هزینه ی ای که قرار است برای تعمیر اگزوز خرج کنید، برای تهیه بنزین کنار بگذارید.

 

- کاهش قدرت و شتاب آهسته

یکی از نشانه های خرابی اگزوز اتومبیل زمانی است که متوجه می شوید برای شتاب بیشتر باید پای خود را بیشتر و بیشتر روی پدال گاز فشار دهید تا نیرو را از موتور خارج کنید. در این زمان شما نمی توانید مانند روزهای عادی سرعت بگیرید و کاهش شتاب در خودروی شما کاملا محسوس می شود. اغلب این مشکل به دلیل نشتی در اگزوز است و البته ممکن است نشتی به اندازه ای کوچک باشد که صدای زیادی هم منتشر نکند.

 

- خروج دود و بوی سوختگی

بین منیفولد اگزوز و سر موتور، واشر منیفولد قرار دارد. اگر در جایی از این واشر نشتی یا پارگی وجود داشته باشد که نزدیک سیم‌کشی یا هر چیز پلاستیکی زیر کاپوت باشد، گرمای خروجی از محفظه اگزوز می‌تواند باعث سوختن این قطعات شود. در این هنگام بوی بدی از موتور استخراج می شود و دود نیز می تواند از علائم آن باشد. البته شما نباید منتظر دیدن دود باشید، اگر بوی سوختگی استشمام کردید، باید فوراً وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا از هر گونه خطری برای خود یا سرنشینان جلوگیری کنید. همچنین اگر منیفولد اگزوز ترک خورده و نشتی داشته باشد، این امر می تواند دریچه های اگزوز را بسوزاند و بر آنها تاثیر منفی بگذارد.

 

علائم خرابی اگزوز خودرو، نشانه های خرابی اگزوز، علائم خرابی واشر گلویی اگزوز، علائم خرابی منبع اگزوز، صدای اگزوز سوراخ شده، تست گرفتگی اگزوز، علائم خرابی اگزوز ماشین، زمان تعویض اگزوز ماشین، نشانه های خرابی اگزوز اتومبیل

 

- بوی بد گازهای قوی و آلاینده

یکی دیگر از نشانه های خرابی اگزوز زمانی است که در داخل ماشین خود بوی گاز استشمام می کنید. معمولاً زمانی این اتفاق می افتد که یکی لوله های اگزوز آسیب دیده باشد و شروع به نشتی کند. بوی بد گازهای مضر که از هر نقطه ی وسیله نقلیه شما بیاید احتمالاً به این معنی است که در لوله اگزوز قبل از رسیدن به مبدل کاتالیزوری نشتی وجود دارد یا خود مبدل کاتالیزوری آسیب دیده است. این مشکل باید فوراً برطرف شود، زیرا این گازهای سمی می توانند به داخل کابین خودرو نفوذ کرده و مشکلات جدی برای سلامتی شما ایجاد کند. در نتیجه ی نشت اگزوز و استشمام بوی گاز، این گازهای مضر از سیستم خودرو منتشر شده ولی خارج نمی شوند، این عوامل خود باعث افزایش دمای موتور و همچنین افزایش مصرف سوخت خواهند شد.

 

- زنگ زدگی ناشی از تراکم رطوبت

صدا خفه کن ها و لوله ها به دلیل ایجاد تراکم رطوبت، مستعد زنگ زدگی هستند. هر بار که ماشین روشن یا راه اندازی می شود همه چیز در اگزوز خودرو گرم می شود. همچنین در هنگام استفاده نکردن از خودرو سیستم اگزوز خنک می شود و در نتیجه بعد از خاموشی خودرو رطوبت در لوله ها متراکم خواهد شد. با گذشت زمان این رطوبت می تواند باعث زنگ زدگی لوله اگزوز و صدا خفه کن عقب شود؛ البته بعد از مدتی شما ممکن است صدای اگزوز سوراخ شده ای که به دلیل زنگ زدگی اتفاق افتاده را احساس کنید.

 

علائم خرابی اگزوز خودرو، نشانه های خرابی اگزوز، علائم خرابی واشر گلویی اگزوز، علائم خرابی منبع اگزوز، صدای اگزوز سوراخ شده، تست گرفتگی اگزوز، علائم خرابی اگزوز ماشین، زمان تعویض اگزوز ماشین، نشانه های خرابی اگزوز اتومبیل

 

- لوله اگزوز معلق

آخرین مورد از علائم خرابی اگزوز خودر این است که اگر قسمتی از لوله اگزوز شکسته شود، حتی اگر باعث نشتی هم نشود، کم کم شروع به آویزان شدن در زیر خودرو می کند. اگر لوله اگزوز شما روی زمین آویزان یا کشیده شده باشد، قطعا زمان تعویض اگزوز ماشین است؛ زیرا کشیدن شدن لوله اگزوز در زیر خودرو نه تنها برای شما خطرناک است، بلکه اگر از خودرو جدا شده و بیفتد، برای رانندگان اطراف شما نیز خطرناک می شود.

 

سخن پایانی

 در این مقاله علائم خرابی اگزوز خودرو را به تفصیل برایتان بیان کردیم. با خواندن این مطالب متوجه خواهید شد که باید نشانه هایی مثل زنگ زدگی اگزوز، بوی گاز، بوی سوختگی، کاهش شتاب و ... را جدی بگیرید و همچنین باید گفت یکی از بهترین راه های تخصصی برای تست گرفتگی اگزوز، بررسی فشار منفی سیستم اگزوز خودرو می باشد، در نتیجه هرگاه یکی از این عوامل را در هنگام رانندگی مشاهده کردید سریعا برای تعمیر این بخش مهم در خودرو یعنی سیستم اگزوز اقدام کنید.


 

 

!
!
!