پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۳:۰۳ | ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
واکنش بازار خودرو به قانون 5 ساله واردات خودرو +قیمت روز خودرو
۱۳:۰۳ | ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
اجاره خودرو
/اختصاصی/ سایه سنگین رکود، بازار خودرو را از نفس انداخت؛

واکنش بازار خودرو به قانون 5 ساله واردات خودرو +قیمت روز خودرو

بسیاری از متقاضیان خودرو با وعده وزارت صمت مبنی بر واردات خودروی اقتصادی و ارزان و از سویی ابلاغ قانون 5 ساله واردات و پیش بینی ورود محصولاتی مورد پسند تمام اقشار جامعه، دست از خرید کشیده‌اند و در انتظار تحقق وعده‌های سیاستگذاران هستند چنانچه طی هفته گذشته تاکنون با تداوم رکود در بازار، قیمت اغلب خودروها ثابت و قیمت برخی خودروها نیز با شیبی ملایم تا حدودی کاهشی بوده است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، هفته هاست بازار خودرو با وجود بی ثباتی در بازار ارز، روندی کاهشی در پیش گرفته و حتی افزایش های مقطعی با در پیش گرفتن کاهش در روزهای بعدی موجب ثبات کلی قیمت ها شده است.

در چنین شرایطی به رغم تورم انتظاری همراه با توقف مذاکرات برجام و روند صعودی نرخ ارز که بر بسیاری از بازارها سایه انداخته است اما بازار خودرو در روزهای اخیر شیب ملایمی را در کاهش قیمت‌ها تجربه کرده است.

از نگاه فعالان بازار این روزها اخبار مربوط به آزادسازی واردات خودروهای خارجی مانع از رشد قیمت خودروهای داخلی و خارجی شده است. این در شرایطی است که طی سه سال گذشته، خودرو با نبض بازار ارز حرکت کرده و تغییر مسیر داده است.

در این میان ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این بازار همچنان درگیر رکود شدیدی است و حجم معاملات عملا در هفته اخیر به صفر رسیده است به طوری که پیش بینی می شود این هفته نیز در صورت ادامه ابهام در تصمیمات خودرویی و تاخیر در اعلام شرایط واردات، باز هم شاهد تغییر قیمت چندانی در مدل های پرفروش بازار نباشیم.

به گفته یکی از فعالان بازار در هفته های اخیر خریداران به امید کاهش بیشتر قیمت‌ها دست از معامله کشیده‌اند که نتیجه آن رکود شدید در بازار است.

به گفته وی قیمت ها در بازار هفته گذشته به دلیل تعطیلی های آغاز هفته، کم رمق و نوسان چندانی نداشت و با تغییر قیمتی اندک و یا ثبات قیمت ها در اکثر مدل های پرفروش پیش رفت. این در حالی است که با شروع سال جدید به دلیل انتشار اخبار مختلف اعم از عدم‌ واردات خودرو، بازار نسبت به اسفندماه 1400 با رشد قیمت حدود 15 درصدی مواجه شد.

نگاه خریداران به گشایش‌‌‌ ها و ریزش بیشتر قیمت‌ها

به اعتقاداین فعال بازار خودرو با وجود رشد قیمت ها در اولین ماه سال ،اما از اواسط اردیبهشت‌ ماه و در پی انتشار اخباری همچون آزادسازی واردات، قیمت‌ها در بازار خودرو روند ریزشی به خود گرفتند که این روند ریزشی با شیبی ملایم همچنان ادامه دارد چنانچه در این جریان اغلب خریداران منتظر گشایش‌‌‌های بیشتر و ریزش قیمت‌ها هستند، موضوعی که بازار را دچار یک رکود سنگین کرده و عملا خرید ‌و فروش در بازار را به صفر رسانده است.

تنظیم بازار با ورود خودروهای با کیفیت و اقتصادی به کشور

وی همچنین به واکنش بازار با ابلاغ قانون ساماندهی صنعت خودرو و موضوع واردات خودرو پرداخته و خاطرنشان می کند که ‌از سرگیری واردات محصولات اقتصادی و ارزان‌قیمت مانع از خرید محصولات داخلی و رونق معاملات این خودروها شده است.

این فعال بازار در عین حال این نکته را مورد تاکید قرار می دهد که با توجه به اینکه عرضه خودرو همچنان متناسب با تقاضای بازار نیست، اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه همچنان حدود 100 درصد است.

وی بر همین اساس بر لزوم واردات خودرو برای تنظیم بازار تاکید و به خبرنگار پرشین خودرو می گوید: برای تنظیم بازار خودرو باید خودروهای اقتصادی و باکیفیت وارد شوند، زیرا واردات خودروهای گران‌قیمت تاثیری در تنظیم بازار نخواهد داشت.

آخرین تغییرات قیمت در بازار خودرو

وی با بیان اینکه هم اکنون بازار خودرو در شرایط آرامی قرار دارد و از دو هفته گذشته تاکنون تغییرات قیمت محسوسی را در این بازار شاهد نبودیم در خصوص آخرین وضعیت بازار و قیمت خودروهای داخلی عنوان کرد: در حال حاضر پژو 206 همچنان بدون تغییر 305 میلیون تومان معامله می شود. اگر چه 206 تیپ 5 فول مدل 99، مجددا با افزایش همراه شده و با 5 میلیون افزایش با قیمت 357 میلیون تومان معامله می شود.

همچنین پژو 405 در نسخه بنزینی همچنان بدون تغییر 290 میلیون معامله می شود الیته همین خودرو در نسخه دوگانه سوز، طبق روال چند روز گذشته امروز نیز بدون تغییر قیمت 300 میلیون تومان معامله می شود.

علاوه بر آن پژو پارس LX مدل 1401 نیز بدون تغییر 380 میلیون تومان معامله می شود در حالی که سمند LX در مدل 1401 با 2 میلیون کاهش دیگر 301 میلیون تومان قیمت خورده است.

در بازار سایر محصولات ایران خودرو، محصول دنا نیز بدون تغییر قیمت امروز را آغاز کرده است چنانچه دنا معمولی مدل 1401 امروز بدون تغییر 401میلیون تومان و نسخه توربو اتوماتیک آن همچنان 510 میلیون تومان معامله می شود. اما در بازار امروز تارا اتوماتیک با 5 میلیون کاهش مجددا 590 میلیون تومان معامله می شود در حالی که نسخه دنده ای بدون تغییر 455 میلیون تومان خرید و فروش می شود.

در گروه محصولات سایپا نیز کماکان پراید 111 بدون تغییر 203 میلیون تومان، مدل 131 نیز 182 میلیون تومان معامله می شود و پراید وانت سایپا یا همان 151 نیز بدون تغییر 185میلیون تومان در بازار قیمت خورده اند.

همچنین در خانواده کوییک نیز نسخه ساده و دنده ای این خودرو هم با 3 میلیون کاهش 215 میلیون تومان و مدل اتوماتیک پلاس در مدل 1401 با 5 میلیون کاهش، 335 میلیون تومان معامله می شود.

در میان سایر محصولات سایپا سایناEX دنده ای هم با 2 میلیون کاهش 216 میلیون تومان، تیبا هاچ بک هم با یک میلیون کاهش، 204 میلیون خرید و فروش می شوند.

و در نهایت قیمت شاهین مدل 1400 با 5 میلیون افزایش هم اکنون با قیمت 375 میلیون تومان و مدل 1401 این خودرو هم با 5 میلیون افزایش 385 میلیون تومان معامله می شوند.
 

!
!
!