پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۲:۰۱ | ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
تغییر نگرش خودروسازان به دانش‌بنیان‌ها
۱۲:۰۱ | ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
اجاره خودرو
یک قطعه ساز داخلی خواستار شد؛

تغییر نگرش خودروسازان به دانش‌بنیان‌ها

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور با بیان این‌که حمایت خودروسازان از دانش بنیان‌ها نتایج عالی برای این صنعت به بار می‌آورد، گفت: برگزاری همایش‌ «ظرفیت‌های همکاری شرکت‌ها و نهادهای دانش بنیان و گروه صنعتی ایران خودرو» اقدامی بسیار قابل توجه بوده اما تداوم برگزاری این نوع همایش‌ها در سراسر کشور از شروط لازم برای اثرگذاری آن است.

به گزارش پرشین خودرو، ابراهیم دوست زاده، همایش «ظرفیت‌های همکاری شرکت‌ها و نهادهای دانش بنیان و گروه صنعتی ایران خودرو» را فرصتی برای اتصال مستقیم شرکت‌های دانش بنیان به عنوان افراد صاحب ایده به خانواده خودروسازی و یا سایر صنایع به عنوان مصرف‌کننده دانست و اظهار كرد: برگزاری این همایش‌ها اقدامی بسیار قابل توجه بوده و البته مسبوق به سابقه در سایر کشورها است اما تداوم برگزاری این نوع همایش‌ها در سراسر کشور از شروط لازم برای اثرگذاری آن است.

وی در خصوص تاثیر این همایش‌ در جذب نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان گفت: نکته حائز اهمیت تفکر و سطح انتظار خودروسازی‌ها از دانش بنیان‌ها است زیرا این شرکت‌ها نوپا بوده و به دلیل ضعف در ابعاد اقتصادی، منابع انسانی، کسب و کار و بازرگانی نیازمند حمایت هستند، بنابراین اگر نگرش خودروسازی‌ها به دانش بنیان‌ها مشابه با دیدگاه آن‌ها نسبت به سایر تامین‌کننده‌ها باشد، چندان در رشد و شکوفایی آنها منشا اثر نخواهند بود.

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور در ادامه افزود: نگرشی همانند پدر به فرزند شامل حمایت و کمک به رفع نواقص، دانش‌ بنیان‌ها را به نقطه‌ای می‌رساند که می‌توانند روی پای خود بایستند تا در سال‌های آتی شاهد حرکت‌های بسیار اثربخش و نتایج عالی در صنعت خودروی کشور باشیم.

دوست زاده تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان محلی برای مصرف و تبدیل ایده به محصول ندارند و ویژگی تقاضا محور بودن همایش‌ها و مذاکرات رو در رو این امکان را برای آنها فراهم می‌سازد تا با بهره‌گیری از سبک و سیاق خلاق محور خود مجدانه‌تر، نیاز صنعت را تامین کرده و با خلق محصول، بازار کاری آینده خود را نیز تضمین كند.

وی همچنین در خصوص تاثیر حضور نخبگان و دانش بنیان‌ها بر تسریع روند توسعه صنعت خودرو و داخلی‌سازی قطعات های‌تک این بازی را یک بازی برد-برد دانست و بیان کرد: با توجه به وضعیت مناسب صنعت خودروی کشور در حوزه‌های با تکنولوژی متوسط و پایین‌، این صنعت به واسطه تحریم‌ها، ضعف‌های مدیریتی و مشکلات اقتصادی کشور در حوزه صنایع های تکنولوژی مورد استفاده در خودروسازان کلاس A دنیا با خلاءهایی مواجه است که اگر نگرش خودروسازی‌ها مبتنی بر منفعت طلبی کوتاه مدت نباشد، با پالایش ایده‌های مناسب و استخراج افراد و شرکت‌های دارای قابلیت اتفاق خوبی برای صنعت خودرو رقم خواهد خورد.

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور متذکر شد: باید دانشکده یا پژوهشکده صنعت خودرو همانند سایر نقاط دنیا با هدف ارایه خدمات طراحی، مهندسی و R&D به تمامی گروه‌های خودروساز احداث شود و یا این پژوهشکده ها به منظور خودکفایی در حوزه تولید قطعات های‌تک ورود كنند.

دوست زاده در خصوص ملزومات و حمایت های موردنیاز دانش بنیان ها خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش بنیان به دلیل ضعف در توانایی‌های مکمل همچون محاسبه قیمت تمام شده، تشخیص زمان ورود به بازار، توانایی مدیریتی، منابع انسانی، مستندسازی و استانداردسازی نیازمند سرمایه‌گذاری و حمایت سایر شرکت‌ها و پژوهشکده‌ها هستند. وظیفه پارک‌های علم و فناوری تربیت و پرورش نخبگان است اما به نظر می‌رسد این پارک‌ها و مراکز رشد نیز به دلیل بیگانگی با تولید، کسب و کار و اقتصاد تاکنون نتوانسته‌اند به خوبی نقش خود را ایفا كنند و شاید مشاوران خوبی برای نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان نباشند.

همایش «ظرفیت‌های همکاری شرکت‌ها و نهادهای دانش‌بنیان و گروه صنعتی ایران‌خودرو»، در روزهای ۲۲ و ۲۳ خرداد سال جاری در سالن همایش‌های شرکت ساپکو برگزار می‌شود.

!
!
!