جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۰:۰۰ | ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
آیا به دنبال واردات و ثبات قیمت خودرو، کاهش قیمت لوازم یدکی رخ خواهد داد؟
۱۰:۰۰ | ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
اجاره خودرو

آیا به دنبال واردات و ثبات قیمت خودرو، کاهش قیمت لوازم یدکی رخ خواهد داد؟

با واردات خودرو و کاهش قیمت ماشین آیا قیمت لوازم یدکی نیز کاهش پیدا خواهد کرد؟ بررسی تاثیر واردات خودرو بر قیمت لوازم یدکی توسط متخصصین این حوزه.

از دلایل تصویب قانون آزاد سازی واردات خودرو، کنترل قیمت خودرو در بازار و فراهم سازی زمینه استفاده از خودرو های اقتصادی با کیفیت تر برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه بوده است. گفتنی است به محض تصویب واردات خودرو قیمت ماشین که در سال گذشته اعداد غیر معقولی را به خود دیده بود روند کاهشی به خود گرفت.

به گزارش پرشین خودرو و به نقل از یدک یار، نکته حائز اهمیت این است که اگر یکی از اهداف تصویب واردات خودرو، فراهم کردن بازار خرید ماشین های با کیفیت اقتصادی برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه است، تنها قرار گرفتن قیمت خودرو در رنج متوسط و ارزان (400 تا 700 میلیون تومان) نیست که اهمیت دارد بلکه باید به هزینه نگهداری آن نیز توجه ویژه ای شود. هزینه نگهداری که شامل “قیمت لوازم یدکی” وهزینه تعمیرات مختلف است. با توجه به صفر بودن این خودرو ها، قبل از هر چیز قیمت لوازم یدکی مصرفی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در قدم های بعدی به ترتیب قیمت قطعات بدنه و ایمنی که معمولا در تصادفات آسیب خواهند دید و سپس قیمت لوازم یدکی و سایر قطعاتی که پس از چند سال استفاده مستهلک شده و نیاز به تعویض خواهند داشت. بدیهی است در صورتی که خودرو اقتصادی وارداتی در رنج قیمتی متوسط و ارزان نیز قرار گیرد، در صورتی که قیمت لوازم یدکی و هزینه نگهداری آنها متناسب با درآمد اقشار متوسط و ضعیف جامعه نباشد، عملا خرید این خودرو برای آنها امکان پذیر نخواهد بود.

درمصاحبه انجام شده با متخصصین “فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی یدک یار” با موضوع تاثیر واردات خودرو بر قیمت لوازم یدکی در پاسخ به سوال «آیا قیمت لوازم یدکی خودرو های وارداتی جدید در بازار هم رنج قیمت قطعات خودرو های اقتصادی قرار خواهد گرفت؟» گفت:

طبیعتا لوازم یدکی خودرو های وارداتی باید وارد کشور شود. بدیهی است که هر وارداتی توسط ارز صورت خواهد گرفت و هزینه های گمرکی نیز به آن تعلق میگیرد. از طرفی تجربه نشان داده قیمت لوازم یدکی یک خودرو بصورت مستقیم با تعداد عرضه آن خودرو ارتباط دارد و هرچه تعداد بیشتری از یک خودرو به خیابان بیاید، قطعات و لوازم آن بیشتر عرضه شده و نهایتا قیمت کمتری خواهند داشت. لذا باید گفت قیمت لوازم یدکی خودرو های وارداتی هرچقدر که به دلار، ارزان و اقتصادی باشد پس از ورود به کشورمان و عرضه در فروشگاه ها قطعا توان رقابت با قیمت قطعات خودروهای اقتصادی امروزه بازار (400 تا 700 میلیون تومان) مثل ال 90، پژو 207 و 206، ساندرو و ... را ندارند. این خودرو ها در تیراژ بالا عرضه شده اند، کیفیت های مختلفی از قطعات آنها در بازار یافت میشود و حتی بعضا قطعات آنها تولید داخل اند لذا طبیعی است حداقل تا چندین سال قیمت لوازم یدکی خودرو های وارداتی قابل مقایسه با خودرو های داخلی نباشند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال «آیا با کاهش قیمت خودرو قیمت لوازم یدکی نیز کاهش خواهد یافت؟» گفت:

بصورت منطقی با واردات خودرو های با کیفیت باید شاهد کاهش قیمت خودرودر بازار باشیم. اما حتی با کاهش قیمت خودرو های داخلی نکته بسیار مهم این است که حجم زیادی از قطعات موجود در بازار لوازم یدکی خودرو، متناسب با قیمت خرید آنها قیمت گذاری و به فروش میرسند و هیچ تغییری در روند تامین قطعات مورد نیاز بازار “فروش قطعات خودرو” رخ نداده. از طرفی این بازار بصورت مستقیم تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز است. لذا با فرض ثبات شرایط فعلی از هر نظر، بسیار بعید است با واردات و کاهش قیمت خودرو حداقل تا چند سال شاهد کاهش قیمت لوازم یدکی خودرو به میزان قابل توجه و ملموس باشیم.

!
!
!