شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۵:۲۹ | ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
بخش بزرگی از هرم تقاضای واقعی از بازار خودرو حذف می‌شود / آیا در تصمیم حذف تیبا و سمند تجدید نظر می شود؟
۱۵:۲۹ | ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
اجاره خودرو
/اختصاصی/ با حذف خودروهای با رده قیمتی کمتر؛

بخش بزرگی از هرم تقاضای واقعی از بازار خودرو حذف می‌شود / آیا در تصمیم حذف تیبا و سمند تجدید نظر می شود؟

با اعلام وزارت صمت مبنی بر حذف سمند، تیبا و ساینا تا پایان تیرماه و جایگزین‌های اعلام‌ شده این خودروها، تحلیل گران صنعت خودرو معتقدند که با حذف خودروهایی با رده قیمتی کمتر و عدم تعادل در معرفی خودروهای جایگزین، بخش بزرگی از تقاضای واقعی خودرو از این بازار حذف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، وزیر صنعت، معدن و تجارت این هفته اعلام کرده که تا پایان تیرماه امسال خودروی تیبا و به‌ تدریج خودروهای سمند و ساینا از خط تولید خارج می شوند.

این اظهارات وزیر صمت در حالی است که چندی پیش سازمان ملی استاندارد نیز اعتبار ایمنی تیبا و سمند را تایید نکرد و پلاک‌گذاری آنها را متوقف و اعلام کرد که قرار است خودروسازان در قالب شروطی از جمله «امکان جایگزینی محصولات»، «ارائه خدمات پس از فروش رایگان از سه تا پنج سال»، «رفع عیوب خودروها» و «انعقاد قرارداد جهت رضایت مشتریان» تعهدات خود را در قبال خودروهای موردنظر انجام دهند.

همزمان با تصمیم سازمان استاندارد هفته گذشته رئیس پلیس راهور فراجا نیز اعلام کرد: بر اساس ابلاغ سازمان ملی استاندارد، همه مدل‌های سمند و تیبا (جز سمند سورن) به سبب نداشتن ایمنی، دیگر شماره‌گذاری نخواهند شد.

حال پس از تصمیم سازمان استاندارد و پلیس راهور و اعلام وزیر صمت مبنی بر توقف این خودروها و طرح ابهامات در خصوص خودرو جایگزین، روز گذشته سخنگوی وزارت صمت نیز این رابطه اعلام کرد: با ابتکار وزیر صمت و با هماهنگی با سازمان ملی استاندارد، تولید خودروهای تیبا، سمند و احتمالا ساینا ازابتدای مردادماه متوقف می‌شود و خودروهایی نظیر شاهین CVT، آریا، رانا AMT، هایما S8 و آریسان 2 که ضرایب کیفی بالاتری دارند، جایگزین آن‌ها خواهند شد.

محصولات معرفی‌شده برای جایگزین خودروهای متوقف در شرایطی اعلام می شود که این خودروها نه تنها در بازه قیمتی یکسانی با خودروهای حذف ‌شده قرار ندارند بلکه از نگاه کارشناسان به نظر می رسد در این تصمیم اقشاری که درآمد کمتری دارند نادیده گرفته شدند.

حال سوال مهم و اساسی این است که خودروهایی که وزارت صمت به عنوان جایگزین تیبا و سمند و ساینا معرفی کرده مناسب هستند و توقف این خودروها چه تاثیری بر جریان تقاضا در بازار خودرو خواهد گذاشت و تکلیف متقاضیان واقعی و با سطح درآمد متوسط در این بازار چیست ؟متقاضیان واقعی که با معرفی خودروهای جایگزین در بازار گم می شوند

در این زمینه امرلله امینی تحلیلگر صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو با اشاره به اینکه با حذف خودروهایی با رده قیمتی کمتر، بخش بزرگی از هرم تقاضای خودرو در ایران حذف می‌شود، تصریح کرد: در صنعت خودرو دنیا همواره تلاش شرکتهای خودروسازی بر این است که با حذف تولید یک خودرو، جایگزین آن خودرویی در همان کلاس قیمتی باشد در حالی که این مساله در صنعت خودرو ما به درستی دیده نمی شود اگر چه با اعلام حذف تیبا و سمند و ساینا، مطرح شده است که با رونمایی از خودروهای جدید بخشی از تقاضای بازار پاسخ داده می شود.

وی همچنین با تاکید بر تبعات چنین تصمیماتی بر بازار خودرو افزود: البته به نظر نمی رسد چنین تصمیماتی از سوی وزارت صمت با توجه به اوضاع بازار خودرو قطعی باشد و در نهایت ناگزیر به تجدید نظر خواهند شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه امروز بخش مهمی از تقاضای بازار خودرو، واقعی نیست تصریح کرد: متاسفانه با تغییر جریان بازار خودرو از کالای مصرفی به سرمایه ای، بخش زیادی از تقاضا به سمت تقاضای سرمایه ای سوق یافته است و در این بازار عملا متقاضی واقعی گم شده است.از موج تقاضای واقعی تا سرکوب تقاضا در بازار

امینی همچنین در خصوص امکان ادامه تولید خودروهای تیبا و سمند و ساینا در صورت ارتقای کیفی و استانداردی آنها تصریح کرد: البته این مساله بستگی به انگیزه و نگاه پلیس و سازمان استاندارد در عدم تایید گواهی استاندارد و شماره گذاری این خودروها دارد و باید دید آیا انگیزه این دستگاهها در ممانعت از تولید این خودروها واقعی است یا مسائل پشت پرده ای در این خصوص وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی که امکان جایگزنیی خودروهایی در رنج قیمتی تیبا و سمند وجود ندارد می توان محصولاتی مثل سمند که در آغاز تولید از ایمن ترین خودروهای داخلی بوده است را با ارتقاء در برخی استانداردها به عنوان جایگزین تولید کرد.

به گفته وی این تصمیم با توجه به بخش بزرگی از موج تقاضای خودرو سرکوب تقاضاست در واقع با محصولات جایگزین تقاضای فعلی در بازار عملا نادیده گرفته شده است.

این تحلیلگر صنعت خودرو در ادامه با اشاره به بازی تولید و قیمت در بازار خودرو ایران تاکید کرد: تا وقتی که نقدینگی سرگردان در دست عده ای است و تولید خودروسازان پاسخگوی نیاز بازار نیست این بازی تقاضای کاذب و رشد قیمت ها در بازار ادامه خواهد داشت و فقط با افزایش تولید و پر شدن شکاف قیمتی کارخانه و بازار است که ورود به این بازار برای خریداران غیر واقعی و دلالان صرف نخواهد داشت.توسعه خودروسازی در گرو حل مشکلات ساختاری و خصوصی واقعی است / اراده واقعی برای خصوصی سازی در صنعت خودرو نیست

امینی همچنین با اشاره به عدم امکان کاهش نقدینگی در جامعه هر گونه افزایش تولید خودروسازان را با وضع مدیریت در این صنعت غیر ممکن دانست.

وی در ادامه با توجه به تاثیر زیان دهی بالای خودروسازان در جریان تولید شرکتها به راهکار عرضه خودرو در بورس پرداخت و گفت: اگر چه عرضه خودرو در بورس کالا تا حدودی می تواند از زیان دهی شرکتها بکاهد اما موضوع اصلی مشکلات ساختاری صنعت خودرو و نبود بخش خصوص واقعی است که باید حل شود تا هزینه تولید کاهش و با رشد بهره وری خودروسازی در مسیر توسعه قرار گیرد.

وی در پایان با توجه به اخبار واگذاری سهام خودروسازان ظرف یکی دو ماه آتی، تاکید کرد: موضوع واگذاری سهام دو شرکت سایپا و ایران خودرو سالهاست مطرح می شود اما بعید است این اقدام عملی شود زیرا تا زمانی که صنعت خودرو حیات خلوت دولت‌هاست اراده واقعی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

 

خبرنگار: زهرا حریری

!
!
!