جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۶:۰۸ | ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
داخلی سازی در صنعت خودرو چقدر است؟ / برنامه وزارت صمت برای تغییر ریل در صنعت خودرو
۱۶:۰۸ | ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
اجاره خودرو
مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد:

داخلی سازی در صنعت خودرو چقدر است؟ / برنامه وزارت صمت برای تغییر ریل در صنعت خودرو

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان داخلی‌سازی خودروهای مختلف متفاوت است. در خودروهای بومی نظیر محصولاتی که بر بن‌سازه یا پلتفرم تیبا و سمند بناشده‌اند میزان داخلی سازی در گستره بالای ۷۰ درصد و برخی محصولات تا ۹۰ درصد قرارمی‌گیرند، اما در خودروهای CKD یا مونتاژی‌ها این میزان بنا به دلایل متعدد که برخی از آنها ریشه در قواعد حاکم بر صنعت خودرو در سال‌های گذشته دارد بسیار پایین است، یعنی عمدتاً حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد قرار گرفته‌اند.

به گزارش پرشین خودرو، عبدالله توکلی‌لاهیجانی با بیان این مطلب افزود: برای هر دو گروه در برنامه طرح نوی وزرات صمت که به‌دنبال نوعی تغییر ریل‌گذاری در صنعت خودروی کشور است، راهکارهایی اندیشیده شده است.

وی اظهار داشت: ما باید برای دستیابی به آرمان‌هایی بتوانیم راه حل‌های زیرکانه و عقلانی را بیندیشیم و با شناسایی موانع سعی در حل آنها داشته باشیم. اگر بخواهیم موانع دستیابی به ساخت داخل بالا را دسته بندی کنیم با سه دسته مختلف مواجه هستیم.

دسته نخست: مواردی که به تیراژ اقتصادی تولید نرسیدیم و استانداردسازی می‌تواند سبب شود که به تیراژ اقتصادی تولید برسیم که البته پس از محصول این، استانداردسازی به ساختار تامین کنندگان سرایت می‌کند و دستیابی به تامین کنندگان رده یکم یا TIER۱ ممکن می‌شود. اگر بخواهم در این دسته مثال بزنم بسیاری از موتورهای الکتریکی مورد استفاده در خودروها است که به سبب تنوع، امکان دستیابی به مقیاس اقتصادی تولید فراهم نمی‌شود یا گیربکس مشترک. اتفاقا این استانداردسازی با تکیه بر توان مهندسی جوانان تحصیلکرده و شرکت‌های دانش بنیان امکان بهره برداری دارد.

دسته دوم: مواردی است که به سبب تفاوت فرآیندهای تولید یا زیرساخت‌های فرآیندی در کشور مبدا محصول با زیرساخت‌های تولیدی داخل، امکان داخلی‌سازی در آن وجود ندارد. اما اتفاقا این مساله هم با تکیه بر توان مهندسی و شرکت‌های دانش‌بنیان و داشتن خودباوری در این زمینه قابل حل است. مثلا اگر الان امکان تولید ورق جوش تیلور در کشور وجود ندارد، جایگزین کردن آن با دو ورق با ضخامت‌های مختلف که قابلیت تولید داخل را دارد به شرط آنکه به استحکام و رفتار مکانیکی معادل دست پیدا کنیم، می‌تواند راه حل باشد. البته باز هم در این زمینه استفاده از جوانان و شرکت‌های دانش بنیان راه علاج است.

دسته سوم: قطعات و سیستم‌های فناورانه است. مثلا ACU ایریگ و نظایر آن که باز باید برای دستیابی به دانش و توسعه الگوریتم دانشی، هرچه سریع‌تر یک سری زیرساخت‌ها در کشور ایجاد بشود، یعنی همانند یک کوه یخی است که ما فقط قله اش که کمبود تامین ACU و کیسه هوا است را می بینیم درحالی‌که باز ریشه آن عدم دستیبابی به دانش توسعه به سبب فقدان زیرساخت‌هایی نظیر آزمایشگاه تصادف است.

وی در ادامه تاکید کرد: برای کشوری که در رده هفدهم تولید خودرو در جهان قرار دارد، این خوب نیست که زیرساخت‌های آزمون جاده را نداشته باشیم.پس همانطور که می‌بینید در وزارت صمت برای هر سه این گروه‌ها پیش‌بینی لازم انجام شده است و این برنامه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۲ جامه عمل پوشیده خواهد شد

!
!
!