یكشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۴:۰۳ | ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
تصویر اولین خودرویی که وارد ایران شد
۱۴:۰۳ | ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
اجاره خودرو

تصویر اولین خودرویی که وارد ایران شد

اولین اتومبیل در ایران اوایل قرن ۲۰ وارد کشور شد. در سال ۱۲۸۱ شمسی ( ۱۹۰۲ میلادی ) بود که مظفرالدین شاه در اولین سفری که به اروپا داشت با این وسیله نقلیه آشنا شد و در اولین نظر به آن اتومبیل‌ها دل بست.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از همشهری، مظفرالدین شاه قاجار اولین خودرو را در ۲۱ آذر سال ۱۲۸۱ وارد ایران کرد و این خودرو را که در تصویر می‌بینید لقب اولین خودرو وارد شده به ایران را گرفت.

شاه قجری آنچنان محو این اتومبیل‌ها شده بود که با وجود خالی بودن خزانه کشور، از محل چند صد هزار لیره استقراضی از بانک شاهنشاهی ایران که متعلق به انگلیسی‌ها بود، دو دستگاه رنو خریداری کرد و اولین خودروها را به ایران وارد کرد.

 

خودرو در دوران قاجاراین اتومبیل‌ها نفت سوز و مدل ۱۹۰۰ میلادی از نمایشگاه بین‌المللی فرانسه به قیمت ۴ هزار تومان خریداری شد. این اتومبیل به وسیله وزیر مختار ایران به ایران فرستاده شد. رنگ این اتومبیل آبی آسمانی تیره و راننده آن نیز یک مهندس فرانسوی به نام مسیو وارونه بود.

این اتومبیل به وسیله راه آهن و کشتی و از طریق روسیه و دریای خزر به ایران فرستاده شد و گفته می‌شود یکی در میانه راه به علت نقص فنی و مشکلات حمل به تهران نمی‌رسد و دیگری نیز هنگام ترور نافرجام محمد علی شاه با نارنجک منفجر شده و وی با گالسکه به دربار برمی‌گردد.

!
!
!