سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۶:۴۰ | ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
مناظره پرمخاطره
۱۶:۴۰ | ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
اجاره خودرو
یادداشت

مناظره پرمخاطره

گروه ایران: احمد بروغنی

جمعه شب گذشته مناظره ای از شبکه اول سیما با موضوع صنعت خودرو پخش شد، که نه تنها هیچ دستاوردی برای این صنعت به دنبال نخواهد داشت بلکه بیش از هر چیز تکدر اذهان عمومی را موجب خواهد شد.

صرفنظر از اینکه مناظره یاد شده با چه هدف و رویکردی برپا شده، باید به این موضوع اذعان داشت که برخلاف روال معمول رفتارهای رسانه ای، اکثر مناظره هایی که برپا می شود جنبه تخریب و تضعیف طرف مقابل را به خود می گیرد و از هدف اصلی که همان آسیب شناسی و ارائه راهبرد برای رفع موضوعات پیش رو و رسیدن به یک راهبرد مطلوب است، باز می ماند.

آنچه بیش از هر چیز در ذهن مخاطبان این مناظره نقش می بندد این است که در نهایت خروجی این مناظره چه بود؟ آیا هدف تنها مخالفت با حضور خودروسازان فرانسوی در بازار ایران بود؟ آیا این مناظره آغازی برای نقد و بررسی همه جانبه چالش های پیش روی صنعت خودرو و ترسیم چشم انداز آینده بود؟ تردیدی نیست که اگر هم قرار بر تضعیف جایگاه خودروسازان فرانسوی در بازار ایران بوده، این کار کاملا غیرحرفه ای و به دور از اخلاق رسانه ای دنبال شده است. در عین حال نمی توان تصور کرد که این شکل مناظره جایگاهی برای نقد و بررسی چالش های پیش روی صنعت خودرو و ارائه راهکاری برای توسعه و پیشرفت آن قائل شده باشد.

چه بسا این مناظره مجالی شده بود برای شبیخون زدن مدعوین به یکدیگر، آن هم با تکیه بر احتجاجات عوامانه ای که کمتر دلیل و برهان منطقی پشت آن نهفته است. حال آنکه همزمان میلیونها بیننده به طور مستقیم این برنامه را مشاهده می کنند و به طور حتم پس از پایان آن برداشت های ناصواب از واقعیات موجود در صنعت خودرو ارائه خواهند داد.

نگارنده به هیچ وجه منکر کیفیت نازل خودروهای ساخت داخل، بالا بودن قیمت ها، ایمنی نامناسب، بهره وری پایین خودروسازان و عدم روزآمدی در صنعت خودرو نیست، اما آیا نباید وضعیت کنونی صنعت خودرو ایران را با شرایط کلی کشور و دیگر بخش ها انطباق داد؟ آیا فراز و نشیب های دوران جنگ تحمیلی و تحریم های بی پایه و اساس در عقب ماندگی این صنعت دخیل نبوده است؟ آیا فضای کسب و کار ایران متناسب با نیازهای صنعت خودرو و حتی دیگر صنایع بوده است؟

اینها و سوالات دیگری از این قبیل امروز پیرامون صنعت خودرو مطرح است. اما نباید فراموش کرد که صنعت خودرو ایران تاکنون به بلوغ نسبی دست یافته و اکنون باید شرایط را فراهم کرد تا این صنعت به سمت تولید ناب و بهره گیری از دانش فنی روز دنیا حرکت کند. با این همه نباید فراموش کرد وجود همین زیرساخت های نسبی امروز صنعت خودرو ایران را از نگاه خودروسازان بزرگ جهان دور نداشته و برای آنها به عنوان یک فرصت بزرگ در منطقه خاورمیانه قلمداد می شود.

از همین رو است که شرکت رنو فرانسه با تکیه بر همین زیرساخت ها شرکت رنو خاورمیانه را با مرکزیت ایران تاسیس و بر انتقال تکنولوژی و دانش فنی طراحی و تولید خودرو و قطعه با هدف دستیابی به بازار خودرو خاورمیانه تاکید می کند. گرچه بسیاری از قطعه سازان ایرانی نحوه همکاری رنو در قرارداد تندر90 را به مثابه یک دانشگاه برای خود تلقی می کنند و چنانچه این همکاری ها عمق بیشتری پیدا کند شرایط متفاوتی در صنعت خودرو ایران رقم خواهد خورد.

طبیعی است که با بهبود فضای کسب و کار همین رویکرد برای دیگر خودروسازان بزرگ جهان به وجود خواهد آمد و آنگاه فرمان پذیری صنعت خودرو در اختیار مدیران داخلی خواهد بود که با مطالعه و دقت بیشتر شرکای آتی خود را انتخاب و از وضعیت نامناسب فعلی رهایی یابند.

با این همه آیا بهتر نبود در این مناظره به راهکارها و روش هایی برای دستیابی به این اهداف اشاره می شد؟ آیا مناظران نمی توانستند فرصت ها و تهدیدهای پیش روی این صنعت را ارزیابی و نسخه کارشناسانه برای آن بنویسند؟ آنچه مخاطبان این مناظره دیدند بیشتر بحث ها و جوسازی های بود که حتی ممکن است مسیر آتی این صنعت را به مخاطره اندازد. هر چند که هنوز اهداف و ابعاد برپایی این مناظره آن هم به این شکل مبهم است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
احمدبروغنی
نظر بینندگان
یک خبرنگار
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۱۰/۱۴
جناب بروغنی اینجانب ارادتی خاضی به شما داشته و معتقدم نمی توان همه مشکلات کنونی تولید و عرضه خودرو را در سایه مشکلات داخلی توجیه و نقش تحریم ها را نادیده گرفت . با این وجود به راستی علت اصلی مشکلات کنونی صنعت خودرو هزینه کردن از جان و مال مصرف کنندگان مظلوم این مرز و بوم چیست؟ آیا تداوم حمایت های دولت از بنگاهی که خود سهامدار آن بوده در سن پیر بچه گی همچنان جایز است؟ آیا تنها خودروسازان ایرانی با مشکلاتی مانند تامین سرمایه مواجه اند؟آیا اعمال تعرفه های گمرکی بالا حتی برای خودروهای بی کیفیت چینی موجب رونق تولید شده یا تنها جان و مال مردم را به خطر انداخته است؟و..... جناب بروغنی باید از این صنعت حمایت شود اما حمایت های نیم قرن گذشته از این صنعت جز رنگ کردن انواع پلت فرم پژو و فروش آن تحت عنوان خودرو ملی ثمره دیگری داشته است؟ بهتر نیست بی پرده تر وضعیت فرغون سازان را کالبدشکافی کنیم
مجید
vote
vote
۱۳۹۲/۱۰/۱۳
با سلام خدمت همه ی عزیزان علاقه مند به سلامت صنعت و کشور و همه ی آنانی که طالب حق و حقیقتند. قدمای ما گفته اند آنچیز که عیان است چه حاجت به بیان است!!! و بازهم گفته اندکه جلوی ضرر را هرجابگیریم منفعت است! و شاید دهها ضرب المثل دیگر در این باب وجود دارد که باعث می شود هروقت از خودروی داخلی بحثی به میان می آیداز با تمام وجود از خداوند متعال می طلبم که شر این سودجویان پر مدعا و بی انصاف و از همه بدتر بی شرم و گستاخ را که بیش از دو دهه است که برای پرکردن جیب خودشان و به بهانه ی واهی خودکفایی و تولید حقوق این مردم شریف و نجیب را ضایع و پایمال کرده اند را از سر مان دور کند .به امید آنروز
بیسواد
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۱۰/۱۰
اگه دولت فقط نظارت کنه مثل مخابرات و ایرانسل که از یک میلیون سیمکارت به 3000 تومان رسید پراید با بخش خصوصی موفق میشه نه با مفت خوری
کارشناس خودرو
vote
۶
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۹
در این که صنعت خودرو آنطور که انتظار می رفت عمل نکرده و رانتهای بسیاری پشت سر آن بوده شکی نیست ولی باید مسایل پیش روی این صنعت که فضای رقابتی را برای آن محدود می کند در نظر داشت. برخی از آنها که البته خودسانسوری سبب عدم اعلام همه آنها می شود به شرح زیر است: 1-الزام به اشتغالزایی کاذب و عدم اجازه به تعدیل نیرو در زمان های بحرانی که سبب هزینه سربار بالایی می گردد 2-سیاست های غلط مسولان دولتی که سبب شده خودروسازان بعضا یک کالای وارداتی را با چند برابر قیمت خریداری کنن 3-فشارهای لابی های سیاسی مسولان دولتی و وکلای مجلس که سبب تحمیل مدیران نالایق بسیاری شده از به عنوان مثال می توان به مدیرعامل سابق پارس خودرو و سایپا اشاره کرد. 4-عوارض های بی ربط تحمیلی بر این صنعت اعمال می شود و سبب بالارفتن قیمت تمام شده می شود 5-ایجاد انزوای خودساخته مسولان سیاسی که باعث می شود خودروسازان جهانی حاضر به همکاری با ایران نباشند 6-سیاستهای تحمیلی غلط ناشی از برداشت های سیاسی بی منطق مسولان مانند الزام خودروسازان به ساخت سایتهای مختلف با هزینه بالا و بدون سودآوری حال به نظر شما با این اینگونه مسایل دولت حاضر به واگذاری این بخش به بخش خصوصی است؟
امیر حسین
vote
۹
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۹
آقای احمد بروغنی بهتره بجای این سفسطه ها و سنگ اندازیها کمی هم به واقعیت نزدیک شویم! با این حرفها چرا قصد دارید مردم را از واقعیتی که وجود داره دور کنید؟؟؟ با این حرفها صورت مسئله عوض نمیشه!!!!!
اسداله پیشدار
vote
۱۹
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۸
با سلام هدف از این مذاکرهها برای چیست بدنبال چه میگردیم مدیران دو شرکت خودرو ساز را بیاوریم واین بزگواران ازچی دفاع میکنند اگر استراتژی دارند بیایند بدون بغض گوشه کار رابگیرند وکمک کنند هیچ کاری شریف تر ازاین نیست که به یک انسان دیگر کمک کنیم ودر موفقیت او سهیم باشیم دوستان شرکتهای خارجی بخ این دلیل تمایل به ایران دارند که یک بازار خوب یکمیلیون دستگاهی در کشور برای سال وجود داردبا ورود انها اشتغال کمرنگ تر میشود فکری بحال جوانان بویژه تحصیل کردهها باشید.
نیما
vote
۲۴
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۸
جناب بروغنی عزیز ازجنگ25 سال است که گذشته..پس عامل جنگ و سایه تحریم هم کم وبیش وجود داشته... چرا مدیریت نالایق بر صنعت خودرو را دارید توجیح میکنید؟! سالهاست که کارشناسان میگویند صنعت خودرو باید خصوصی شود و از زیر یوغ دولت بیرون بیاید تا بشود به رقابت در بخش خصوصی پرداخت ان وقت نتیجه آن معلوم میشود که آیا کسی حاضرخواهد بود برای محصولات بی کیفیت داخلی پول بدهد یا خیر.. پیام روشنی که این مناظره داشت حداقل همین موضوع را روشن میکرد. پس چرا مناظره باید مثبت نبوده باشد که شما به آن انتقاد داشتید. مشکل اینجاست که گوش شنوا وجود ندارد و گرنه مثلا هزینه صرفه جویی در بنزین بوسیله ورود خودرو خارجی از کل تولید خودرو بی کیفیت داخلی بسیار به صرفه تر است... پرشین خودرو: مخاطب عزیز دقیقا ما هم دیدگاه شما را داریم و معتقدیم که برای خروج از بحران های فعلی باید آسیب شناسی و راهکار ارائه داد. زیرا تخریب یکدیگر و بیان موضوعات حاشیه ای در این 35 سال دردی دوا نکرد و در ادامه نیز این طور خواهد بود.
مهدی
vote
۱۸
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۷
اتفاقا با این مناظره ها معلوم میشه که چه کسایی با بی کفایتی هاشون وضع مملکت و بخصوص صنعت خودرو رو به اینجا رسوندن که حالا این صنعت تبدیل به سازنده ارابه های مرگ اونم تا این حد بشه. اگه این مناظره ها توی همه عرصه ها برگزار بشن مردم میفهمن چه آدمای بی لیاقتی دارن توی این مملکت مدیریت میکنن. آدمایی که فقط به فکر منافع شخصیشون هستن و ذره ای برای این مردم و مملکت ارزش قائل نیستن. در ضمن جناب بروغنی، هیچ توجیهی برای ذره ای دفاع از صنعتی که محصولاتش باعث مرگ مردم اونم انقد زیاد میشه وجود نداره هیچ توجیهی؛ حتی جون یه نفر آدم از تمام این صنعت و کار و درآمد آدمای شاغلش ارزشش بیشتره چه برسه به این همه آدم که دارن بخاطر محصولات خودروسازای ایرانی هر روز جون میدن. باز هم میگم هیچ توجیهی وجود نداره هیچ توجیهی!
علیرصا
vote
۲۱
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۷
چیه بازیه نفرپیداشد2کلمه حرف راست زد وجدانتون ازرده شدوفریادواویلاسردادید اگر میومد 3ساعت به دروغ ازشماوخوردسازی تون تعریف میکردوازخوردوهای چینی طرفداری میکردبازهم اینطوری جبهه میگرفتید
امیر
vote
۲۲
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۷
سالهست که مردم تکدر دارند از خودروسازان به خاطر کیفیت پایین و قیمت بالا. حالا اگر استاد دانشگاه این را با صحبت کارشناسانه موشکافی کند نباید موجب توهین به وی شود.
!
!
!