یكشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۳۸ | ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
ایران باید صادرکننده تایر باشد نه ترکیه
۱۱:۳۸ | ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
اجاره خودرو
در گفت و گو با عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر مطرح شد؛

ایران باید صادرکننده تایر باشد نه ترکیه

پرشین خودرو: یک عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر اعلام کرد: ایران مستعد ترین کشور منطقه خاورمیانه برای توسعه صنعت تایر است و برای دستیابی به ظرفیت 800هزارتنی در این صنعت نیازمند دو میلیارد یورو سرمایه گذاری ارزی هستیم.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، دکتر اسکندر ستوده با بیان این مطلب افزود: به نظر می رسد تاکنون اهمیت صنعت تایر، ارزش افزوده، اشتغالزایی و ارزآوری بالای آن برای دولتمردان محرز نشده و این در حالی است که بسیاری از زیرساخت ها برای توسعه این صنعت مهم در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی انجمن صنفی صنعت تایر برای همراهی با دولت در راستای توسعه این صنعت، افزود: در حال حاضر کشوری مانند ترکیه بدون داشتن منابع نفت ، گاز و پتروشیمی به یک صادرکننده عمده تایر در منطقه تبدیل شده و در حقیقت یک فرصت بزرگ را از ایران گرفته است.

مدیرعامل شرکت یزد تایر خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیاز تایر کشور رقمی بالغ بر 330 هزار تن را شامل می شود که از این میزان 230 هزارتن توسط تولیدکنندگان داخلی و 100هزارتن نیز از طریق واردات تامین می شود و پیش بینی می شود نیاز کشور در افق 1404 به حدود 800 هزار تن برسد که در این صورت نیازمند سرمایه گذاری های جدید در این صنعت خواهیم بود.

ستوده با اشاره به اهمیت نگاه صادرات گرا در سرمایه گذاری های جدید این صنعت، افزود: لازمه تحقق این هدف حضور فعال بخش خصوصی واقعی است و در این مسیر مشارکت استراتژیک و انعقاد قراردادهای جوینت ونچر با برندهای خوشنام جهانی می تواند روند دستیابی به تکنولوژی و دانش فنی روز دنیا را سرعت دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش عمده ای از مواد اولیه مورد نیاز صنعت تایر در داخل کشور تولید می شود، افزود: در شرایط فعلی صنعت تایر ایران جایگاه نخست منطقه خاورمیانه را در اختیار دارد و با توجه به توسعه فعالیت های این صنعت طی دهه های اخیر از نظر منابع انسانی هم پیشرفت قابل قبولی حاصل شده و این صنعت را در آستانه یک جهش بزرگ قرار داده است.

وی در رابطه با مزیت نسبی صنعت تایر گفت: در حال حاضر میزان ارز مورد نیاز مواد اولیه خارجی برای تولید هر یک کیلو تایر داخلی 1.7 دلار برآورد می شود، اما برای واردات همین مقدار تایر باید پنج دلار ارز از کشور خارج شود و این در حالی است که توسعه این صنعت می تواند حجم وسیعی از ارزش افزوده صنعتی و اشتغال داخلی را به خود اختصاص دهد.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با انتقاد از روند تعیین تعرفه های گمرکی در این صنعت، تصریح کرد: در اکثر کشورهای صنعتی دنیا برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی تعرفه های حمایتی وضع می شود، اما در کشور ما تعرفه ها در جهت حمایت از واردات تایرهای بی کیفیت و ارزان قیمت چینی وضع شده و تهدید بزرگی برای صنعت داخلی به شمار می رود.

ستوده با اعلام هشدار نسبت به دامپینگ گسترده تایرهای چینی در بازار ایران، خاطرنشان کرد: واردکنندگان تایرهای چینی با روش های همچون اعطای پورسانت بالاتر فروش و عرضه تایر با چک های مدت دار در تلاش برای تصاحب سهم بیشتری از بازار ایران هستند و این در حالی است که کیفیت آنها به هیچ وجه قابل مقایسه با تولیدات مشابه داخلی نیست.

وی افزود: از سوی دیگر تولیدکننده داخلی برای واردات بخشی از مواد اولیه و قطعات یدکی مورد نیاز ماشین آلات خطوط تولید خود باید از ارز آزاد استفاده کند اما برای واردات تایر و کالاهای مشابه تولید داخل ارز مبادله ای در نظر گرفته می شود و این پدیده مصداق بارز ظلم به صنعتگر داخلی است.

وی با طرح این پرسش که در چنین شرایطی چطور امکان رقابت برای صنایع داخلی وجود دارد؟ افزود: با تعرفه 10 تا 20 درصدی به هیچ وجه امکان رقابت با واردکنندگان وجود ندارد و از طرفی کالای وارداتی مشمول قیمت گذاری دستوری نبوده و از توزیع نیز معاف است ولی تولیدکنندگان داخلی همواره تحت نظارت سازمان حمایت بوده و از امکان قیمت گذاری در حاشیه بازار برخوردار نیست.

مدیرعامل شرکت یزد تایر با تاکید بر ضرورت آزادسازی قیمت تایر افزود: در حال حاضر واردکنندگان تایرهای وارداتی هیچگونه تعهدی نسبت به ارائه خدمات پس از فروش و یا پاسخگویی به مشتریان ندارند، اما تولیدکنندگان داخلی موظف هستند در هر شرایطی محصولات خود را گارانتی کرده و پاسخگوی نیازهای مشتریان باشند.

ستوده در رابطه با فعالیت شرکت یزد تایر نیز گفت: این مجموعه با تولید روزانه حدود 10 هزار حلقه تایر به فعالیت خود ادامه می دهدکه از این میزان تولید بالغ بر 75 درصد به تایرهای رادیال اختصاص دارد که از این حیث بزرگترین تولیدکننده تایرهای رادیال در کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: همکاری این مجموعه با شرکت وردشتاین هلند سطح بسیار بالایی از کیفیت در محصولات و دانش فنی در تولید را به وجود آورده و تنها تولیدکننده تایر در کشور به شماره می رود که اجازه حک نام شریک خارجی خود را دارا است، زیرا تمام فرآیندهای تولید کاملا تحت نظر کارشناسان هلندی صورت می گیرد و هر شش ماه یکبار نسبت به آدیت محصول و فرآیند تولید اقدامات لازم صورت می گیرد.

وی با اشاره به برنامه این شرکت برای تولید پنج سایز جدید تولید تایر افزود: این تایرها برای خودروهایی همچون سراتو، مگان، مزدا3، تویوتا کمری و نیسان تیانا در شرکت یزد تایر تولید خواهد شد و در آینده نزدیک نیز سه سایز وانتی رادیال جدید نیز به سبد محصولات شرکت افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت یزد تایر با اشاره به تلاش های این مجموعه در زمینه تولید تایرهای سری V (وی) گفت: این نسل از تایر ها از نظر فرمولاسیون با تغییراتی نسبت به دیگر تایرهای موجود در بازار همراه است که عمدتا از آنها به عنوان تایرهای سبز یاد می شود و از مهمترین ویژگی های آن می توان به افزایش سرعت تا 240کیلیومتر در ساعت، پیمایش بهتر، مصرف سوخت پایین، چنگ زنی مناسب به جاده (به ویژه جاده های خیس)، صدای کم، سهولت در رانندگی و فرمان پذیری مطلوب اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در خودروهای جدید عمدتا از تایرهای سری V (وی) استفاده می شود، افزود: این نسل از تایرها هم به لحاظ طراحی و هم به لحاظ ایمنی مورد توجه بسیاری از خودروسازان جهان قرار گرفته است.

ستوده با بیان اینکه طبق برنامه سال آینده 100درصد از تولیدات شرکت یزد تایر به صورت رادیال خواهد بود، افزود: با تکمیل طرح های توسعه این شرکت ظرفیت تولید در آینده نزدیک به 13 هزار حلقه در روز و در فاز نهایی به 15 هزار حلقه در روز خواهد رسید و هم اکنون در حال نصب ماشین آلات مورد نیاز جهت افزایش ظرفیت تولید هستیم.

مدیرعامل شرکت یزد تایر خاطر نشان کرد: تولیدات این شرکت بالغ بر 20 سایز مختلف را شامل می شود و مجموع محصولات این مجموعه توسط یک شبکه توزیع مویرگی و از طریق 240 نمایندگی فعال و با خدمات پس از فروش بسیار گسترده در سراسر کشور توزیع می شود.

وی با بیان اینکه 40درصد از تولیدات این مجموعه به صورت مستقیم در خطوط تولید خودروسازان مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: این مجموعه به تازگی موفق به دریافت گواهینامه iui 5002 در زمینه اختراعات و نوآوری شده و تنها تولیدکننده داخلی به شمار می رود که موفق به دریافت این عنوان شده است.

وی با اشاره به بهره گیری این مجموعه از پیشرفته ترین ماشین آلات روز دنیا در زمینه تولید تایر، افزود: تولید یک مرحله ای تایر در مدت زمان کمتر از 54 ثانیه از ویژگی های خطوط تولید این مجموعه به شمار می رود و در عین حال با ایجاد مرکز تست و آزمون جاده و آزمایشگاه در این شرکت بالاترین سطوح کیفیت در تولید همواره مدنظر قرار گرفته است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
تایر
نظر بینندگان
!
!
!