یكشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۳۶ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
تاثیر کاهش بهای نفت بر فروش برقی ها
۱۰:۳۶ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
اجاره خودرو

تاثیر کاهش بهای نفت بر فروش برقی ها

پرشین خودرو: فروش خودروهای برقی در سال 2014 در اروپای غربی به دلیل افزایش تقاضا از سوی خریداران جدید در نروژ جهش کرد، حال پیش‌بینی می‌شود که رشد فروش این خودروها به علت کاهش قیمت بنزین و اجتناب مشتریان عادی از خرید آنها، تداوم پیدا نکند.

به گزارش «پرشین خودرو»، خودروسازانی همچون شرکای فرانسوی-ژاپنی رنو-نیسان، این مساله را پیش‌بینی نکرده بودند و اطمینان داشتند که خودروهای برقی فراگیر خواهند شد. براساس آمار رسمی خبرنامه اروپایی «آمار صنعت خودرو»، در سال 2014 فروش خودروهای برقی در اروپای غربی 7/51 درصد جهش کرد و به 58 هزار و 582 دستگاه رسید. این نتیجه در شرایطی رقم خورد که سهم بازار خودروهای برقی از بازار خودرو اروپای غربی 49/0 درصد بود. در سال 2014 در ایالات‌متحده، فروش خودروهای برقی ازجمله شورولت ولت، 82هزار و 130 دستگاه و سهم بازار این خودروها 50/0 درصد بود.

پیتر اشمیت، سردبیر خبرنامه آمار صنعت خودرو معتقد است احتمالا در پنج سال آینده فروش در اروپای غربی در حدود همین سطح باقی خواهد ماند.

اشمیت در مصاحبه‌ای گفت: «شاهد تقاضای قابل توجه و واقعی از طرف مشتریان عادی نخواهیم بود. بدتر از آن، چند سال آینده برای تولیدکنندگان خودروهای برقی دوران ترسناکی است؛ زیرا قیمت نفت درحال کاهش است و به سطحی رسیده است که در سال گذشته غیرقابل تصور بود و با کاهش هر ماهه قیمت سوخت، افرادی که قصد داشتند خودروهای برقی خریداری کنند، با محاسبه هزینه خودروهای موتوری از تصمیم خود منصرف می‌شوند.»

ارقام خبرنامه آمار صنعت خودرو مربوط به آن دسته از خودروهای برقی است که فقط از باتری استفاده می‌کنند که رنو زوئی، رنو لیف و همچنین خودرو شهری بی‌ام‌و آی‌3 و مدل ای‌آپ فولکس‌واگن و ای‌گلف فولکس‌واگن را نیز شامل می‌شود. مدل‌های واکس‌هال آمپرا اوپل و شورولت ولت نیز که جزو خودروهای برقی با برد افزایش یافته هستند، در این آمار گنجانده شده‌اند. ارقام خبرنامه آمار صنعت خودرو نشان می‌دهد در سال 2014 خودرو نیسان لیف پرفروش‌ترین خودرو برقی در اروپای غربی بوده و 14 هزار و 354 دستگاه از این خودرو در این منطقه فروخته شده است.

خودرو رنو زوئی با فروش 10 هزار و 885 دستگاه و تسلا مدل اس با فروش 8 هزار و 698 دستگاه در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته‌اند. فروش بی‌ام‌و آی‌3، تعداد 8 هزار و 290 دستگاه بوده است و مدل‌های ای‌آپ و ای‌گلف فولکس‌واگن فروش 8 هزار و 461 دستگاه خودرو را در اروپای غربی ثبت کرده‌اند. با درنظر گرفتن اهداف بلندپروازانه تبلیغ‌کنندگان خودروهای برقی، این آمار فروش بسیار ناچیز به‌نظر می‌رسد.

سال‌ها است که رنو نیسان می‌گوید تا سال 2020 فروش جهانی خودروهای برقی این شرکت 10درصد از بازار را به خود اختصاص خواهد داد، اما تحقق این مساله در حال حاضر بعید به‌نظر می‌رسد.

اشمیت می‌گوید: «ظاهرا بازار خودروهای برقی هیچ پیشرفتی نخواهد کرد. ارقام سال 2014 خوب به‌نظر می‌رسند، اما درحقیقت این‌چنین نیستند. زمانی که مدل‌های جدید به بازار عرضه می‌شوند، در ابتدا رشد فروش سریعی را تجربه می‌کنند. این مساله درمورد مدل‌های هیبریدی و برقی نیز صادق است. ما به جز در نروژ، شاهد تقاضای قابل توجه از طرف افراد معمولی برای خودروهای برقی نبوده‌ایم.»

کشور غنی از نفت نروژ برای جذاب کردن خودروهای برقی و تشویق مصرف‌کنندگان به خرید این نوع خودروها، برای آنها امتیازات مالیاتی ویژه‌ای را درنظر گرفته است. در نتیجه این اقدام، نروژ در سال 2014 به بزرگ‌ترین بازار خودروهای برقی تبدیل شده است. در این سال، فروش این خودروها در نروژ دو برابر شد و به 18 هزار و 90 دستگاه رسید. سهم بازار خودروهای برقی در بازار خودرو این کشور هم به 5/12 درصد رسید.

اما در دیگر نقاط اروپای غربی که شامل همه بازارهای بزرگ همچون آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا است، احتمالا تقاضا برای خودروهای برقی کاهش خواهد یافت. این مساله برای خودروسازان خبر خوشی نخواهد بود؛ زیرا در زمینه خودروهای برقی سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی انجام داده‌اند و نمی‌توانند تولید این خودروها را متوقف کنند. در چنین شرایطی، شرکت رنو متعهد شده‌ است 8/5 میلیارد دلار برای ساخت خودروهایی که فقط از نیروی برق استفاده می‌کنند، اختصاص دهد تا بتواند به هدف سال 2020 خود دست یابد.

اشمیت می‌گوید: «با فرض اینکه در سال آینده قیمت نفت به سطح بشکه‌ای 100 دلار بازنمی‌گردد و در پنج سال آینده در سطح کنونی باقی می‌ماند، خودروسازان نمی‌توانند تولید خودروهای برقی را متوقف کنند؛ بنابراین مجبور هستند که به تولید این خودروها ادامه دهند.»

به گزارش دنیای اقتصاد، او می‌افزاید: «علاوه‌بر همه این‌ها، در بازار ایالات‌متحده شاهد بودیم که کاهش ناگهانی قیمت سوخت موجب شد مردم در مورد خرید خودروهای برقی تجدیدنظر کنند و این مساله موجب توقف رشد بازار خودروهای برقی طی پنج سال آینده خواهد شد.»

به گفته اشمیت این مساله زیان مالی شدیدی را برای خودروسازانی همچون رنو-نیسان به بار خواهد آورد. از سوی دیگر، هدف آلمان مبنی‌بر تردد یک میلیون خودرو برقی در جاده‌های این کشور تا سال 2020، محقق نخواهد شد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
فروشخودرو برقی
نظر بینندگان
!
!
!