جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۰۹:۴۴ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
خواب بازار خودرو زیر سایه رکود
۰۹:۴۴ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
اجاره خودرو

خواب بازار خودرو زیر سایه رکود

پرشین خودرو: هوای این روزهای بسیاری از مناطق کشور، رنگ و بوی بهار را به خود گرفته است، اما گویا بازار خودرو هنوز هم در خواب زمستانی اش غلت می‌زند و خیال بیداری ندارد.

به گزارش «پرشین خودرو»، تنها یک ماه و نیم دیگر به نوروز 94 باقی ماند و اگرچه معمولا در این برهه از سال، بازارها رونق می‌گیرند و خرید و فروش در آنها با شدت بیشتری به جریان می‌افتد، اما در بازار خودرو همچنان بی‌حالی و کسلی به چشم می‌آید و خبری از رونق و جنب و جوش مشتریان نیست.

هر چند نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند «ورود خودروهای پلاک 94، کمی بازار را تکان داده، اما این تکانه آنقدر ضعیف است که تحولی در روند کلی خرید و فروش خودرو ایجاد نکرده است.» به گفته آنها، مردم استقبال اندکی از خودروهای پلاک 94 داشته‌اند، هر چند هنوز هم «بازار» زیر سایه رکود خواب است.

آن طور که کارشناسان عنوان می‌کنند، «گرانی خودروها» و «کاهش قدرت خرید» اصلی‌ترین دلایل بی‌میلی مشتریان به بازار خودرو محسوب می‌شوند، هرچند برخی نیز معتقدند راحتی خیال مردم بابت گران نشدن دوباره خودروها حداقل تا پایان سال، دیگر دلیل رکود بازار است. به گفته آنها، چون شورای رقابت اعلام کرده «خودرو» حداقل تا پایان سال گران نمی‌شود، برخی مشتریان خرید سایر کالاها را در اولویت قرار داده‌اند و فعلا سراغ بازار خودرو نمی‌روند. به عبارت بهتر، با توجه به محدودیت‌های اقتصادی، مشتریان ترجیح می‌دهند ابتدا نیازهای ضروری‌تر و ارزان‌تر خود را تهیه کنند و به اصطلاح دست آخر اگر پولی باقی ماند، سری هم به بازار خودرو بزنند.

صعود پارس و سمند

به بازار برویم و ببینیم این هفته چه افت و خیز قیمتی در میان خودروها رخ داده است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، در هفته جاری بیشتر خودروهای داخلی با تثبیت قیمت همراه بودند و تنها پارس و سمند با افزایش قیمت مواجه شدند.

به گفته آنها، در حال حاضر پژو 206 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و این قیمت از ثبات 206 طی هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو 206 صندوقدار V8 نیز که در هفته جاری نوسان خاصی را نداشته، هم‌اکنون 37 میلیون تومان به فروش می‌رود. در آمار تولیدی که اخیرا از سوی وزارت صنعت اعلام شد، پژو 206 بیشترین رشد تولید را در میان خودروهای داخلی به خود اختصاص داد. ظاهرا ایران خودرویی‌ها دیگر تمایلی به تولید پژو 206‌های اتومات (مدل‌های تیپ 6 و صندوقدار V9) ندارند، چه آنکه تولید 206 را به مدل‌های معمولی اختصاص داده‌اند.

در بین دیگر پژویی‌های ایران خودرو اما پژو 405 مدل SLX قیمتی برابر با 30 میلیون و 200 هزار تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند.

این در شرایطی است که پژو پارس در مدل سال خود، قیمتی برابر با 35 میلیون و 200 هزار تومان دارد و این یعنی 400 هزار تومان به قیمت پارس اضافه شده است. ایران خودرویی‌ها یک پارس دو ایربگه و داشبورد جدید نیز به تولید می‌رسانند که این محصول به عکس مدل سال، با تغییر قیمت مواجه نشده و در حال حاضر 36 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

از سوی دیگر همچنین سمند LX نیز با افزایش قیمت 300 هزار تومانی روبه‌رو شده و از همین رو در حال حاضر قیمتی برابر با 30 میلیون و 200 هزار تومان دارد. سمند در مدل سورن نیز 600 هزار تومان گران شده و هم‌اکنون 35 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد.

اما از بازار تیبا هم خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون قیمتی برابر با 24 میلیون تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند همچنین رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می‌کند، قیمت آن دست نخورده باقی مانده و هم‌اکنون 32 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

اما فعالان بازار در مورد قیمت پراید نیز تاکید می‌کنند که این خودرو با تغییر خاصی طی هفته جاری روبه‌رو نبوده و روزهای با ثباتی را هم‌اکنون پشت‌سر می‌گذارد. در این بین، مدل 131 قیمتی برابر با 19 میلیون و 900 هزار تومان دارد و مدل 132 هم 20 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر پراید 111 یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود 20 میلیون و 700 هزار تومان دارد.

همچنین تندر-90 نیز این هفته را بدون اینکه تغییر قیمت خاصی را تجربه کند، به انتها رسانده، حال آنکه هفته گذشته مدل پارس تندر با افتی 800 هزار تومان روبه‌رو شد. حالا آن طور که فعالان بازار می‌گویند، تندر 90 مدل E2 پارس خودرو با قیمت 44 میلیون و 200 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد که این قیمت از ثبات آن حکایت دارد.

همچنین پارس تندر نیز با توجه به تثبیت قیمتی که داشته، در حال حاضر 44 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. از سوی دیگر تندر-90 اتومات نیز که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر 57 میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی در هفته جاری از افت و خیز قیمت در امان بوده است. در آمار 10 ماهه تولید خودروسازان، تندر-90 جزو محصولاتی بود که رشد تیراژ را نسبت به مدت مشابه سال گذاشته به خود می‌دید، هرچند هنوز تیراژ بالایی ندارد. در مورد دیگر خودروهای بازار اما نمایشگاهداران به قیمت سراتوهای مونتاژی سایپا اشاره کرده و از ثبات آنها می‌گویند. بر این اساس، هم‌اکنون سراتوی دنده معمولی قیمتی برابر با 75 میلیون تومان دارد و برای خرید مدل اتومات نیز باید 95 میلیون تومان هزینه کرد. سراتو از مدت‌ها قبل کاندیدای حضور در کیلومتر 16 جاده مخصوص بود، اما هر بار بنا به دلایلی عمدتا سیاسی و مربوط به تحریم، از میانه‌های راه برمی‌گشت، تا اینکه این بار توانست مجوز حضور در دومین کارخانه خودروساز ایران را بگیرد.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازارخودرورکود
نظر بینندگان
!
!
!