جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۴۶ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
بازار خودرو هنوز انحصاری است
۱۰:۴۶ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
اجاره خودرو
رئیس شورای رقابت:

بازار خودرو هنوز انحصاری است

پرشین خودرو: رئیس شورای رقابت با اشاره به درخواست اخیر خودروسازان از شورای اقتصاد مبنی‌بر خروج خودروهای سواری از فهرست کالاهای انحصاری و گرفتن اهرم قیمت‌گذاری از این شورا، گفت: بازار خودرو کشور هنوز انحصاری است و شورای رقابت طبق قانون تنها مرجع تشخیص انحصار است.

به گزارش «پرشین خودرو»، رضا شیوا افزود: مگر از سال گذشته تاکنون چه تحول اساسی در بازار خودرو رخ داده که انجمن خودروسازان به این جمع‌بندی رسیده که بازار خودرو از انحصار خارج شده و در حال حاضر بازار رقابتی است.

وی با تاکید بر اینکه، انحصاری بودن بازار خودرو بدیهی است و در حال حاضر بیش از 90 درصد خودرو تنها توسط دو شرکت بزرگ خودرو ساز داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا تولید می‌شود، اظهار کرد: اینکه تعداد سازندگان خودرو در کشور 17 کارخانه عنوان می‌شود، ادعایی نامفهوم و در واقع عوام فریبی است.

رئیس شورای رقابت افزود: از تعداد 17 کارخانه اعلام شده از سوی انجمن خودروسازان به‌عنوان تولیدکنندگان خودرو، تعداد 15 کارخانه تنها مونتاژکار بوده و میزان تولیدات این کارخانه‌ها نیز به دلیل آنکه سهم پایینی از بازار خودرو را تشکیل می‌دهد از تاثیرگذاری لازم به‌منظور ایجاد رقابت در بازار برخوردار نیست.

رئیس شورای رقابت با اشاره به نامه ارسالی از سوی انجمن خودروسازان کشور به شورای اقتصاد به‌منظور خروج خودرو از فهرست محصولات انحصاری، تصریح کرد: شورای اقتصاد هر تصمیمی بخواهد اتخاذ کند به‌طور حتم با شورای رقابت مشورت و نظر شورا را لحاظ خواهد کرد.

شیوا اظهار کرد: هنگامی که از سوی شرکت‌های تولیدکننده هر نوع کالایی انحصار در بازار وجودداشته باشد دیگر نظارتی نخواهد بود و اگر هم نظارتی باشد سخت است؛ چراکه تولیدکنندگان به هر شیوه‌ای که بخواهند عمل خواهند کرد.

رئیس شورای رقابت با اشاره به درخواست وزارت صنایع مبنی بر واردات خودرو تنها از سوی تعداد محدودی از شرکت‌های فعال گفت: این شورا با هرگونه انحصار بازار در بخش‌های مختلف تولید یا واردات کالا مخالف است.

به گزارش ایرنا، شیوا با اشاره به اینکه سازمان گمرک کشور خود برای واردات از ضوابط خاصی برخوردار است، تصریح کرد: در صورتی که واردات خودرو تنها از سوی چند شرکت محدود صورت گیرد به‌طورحتم قیمت‌گذاری محصول نیز انحصاری صورت خواهد گرفت و تنها جیب مصرف کنندگان خالی خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!