جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۱:۲۸ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
طرح پیشنهادی برای آزادسازی واردات خودرو به سخره گرفته شد / بیکاری 40 درصدی به دنبال توقف واردات خودرو
۱۱:۲۸ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
اجاره خودرو
/اختصاصی/واکنش رئیس فدراسیون واردات ایران به طرح مجلس؛

طرح پیشنهادی برای آزادسازی واردات خودرو به سخره گرفته شد / بیکاری 40 درصدی به دنبال توقف واردات خودرو

پرشین خودرو : تصمیمات غلطی که دولت ظرف چند ماه اخیر در خصوص واردات خودرو گرفته این روزها همه آنها به صورت سینرژی تصمیمات اشتباه در بازار خودرو خودنمایی می کند و تمام آنها نتیجه ندانم کاری و عدم توجه به مشاوره های تخصصی است که از طریق تشکل های مربوطه در حوزه واردات ارائه شده و متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، روز گذشته نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار ما از طرحی خبر داد که در صورت اجرا می تواند زودتر از زمان مقرر موجب آزادسازی واردات خودرو شود این طرح در شرایطی در جلسه اخیر دولت و مجلس به عنوان راهکاری برای رفع ممنوعیت واردات خودرو مطرح می شود که بنا به اظهارات رئیس فدراسیون واردات ایران استفاده از سرمایه های خارج از کشور پیشنهادی بوده که 3 ماه قبل توسط وی به وزیر صنعت و معدن ارائه شده است اما نه تنها توجهی نسبت به این طرح نشده بلکه از سوی وی تحت عنوان " پیشنهادات خوشمزه" به سخره گرفته شده است.

طرح پیشنهادی مجلس و تلاش برای رفع ممنوعیت واردات خودرو در شرایطی مطرح می شود که وضعیت بازار خودروهای هر روز ملتهب تر می شود و کسی پاسخ گوی مشکلات امروز بازار خودرو نیست و تنها مسئولان و متولیان مشکلات و تقصیرها را از گردن خود ساقط و به گردن دیگری می اندازند.

با توجه به ارائه چنین پیشنهادی برای رفع ممنوعیت واردات خودرو، و لزوم راهکارها و موانع اجرای آن، رئیس هیات مدیره فدراسیون واردات ایران در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو اظهار داشت: طرح واردات خودرو توسط سرمایه های خارجی، پیشنهادی است که 3 ماه قبل در دیدار با وزیر صنعت و معدن مطرح کردم اما نه تنها توجهی به این طرح نشد بلکه بدون درک درستی از این پیشنهاد، در مصاحبه ای ارائه اینگونه طرح ها تحت عنوان" پیشنهادات خوشمزه " توسط وزیر به سخره گرفته شد.

فرهاد احتشام زاد با توجه به طرح این پیشنهاد در نشست اخیر دولت و مجلس با هدف آزادسازی واردات خودرو گفت: اینکه نایب رئیس کمیسیون صنایع طرح این پیشنهاد را در نشست خودرویی اخیر دولت و مجلس مطرح کردند اتفاق خوبی است اما نکته مهم نحو اجرای و راهکارهای بسیار موجود در این طرح است که متاسفانه هنوز در خصوص این راهکارها اطلاعاتی در دولت وجود ندارد.

 برای ورود سرمایه های خارجی به حوزه واردات باید زیر ساخت های لازم در سیستم بانکی فراهم شود


وی با اشاره به عدم وجود زیرساخت ها در سیستم بانکی در اجرای این طرح افزود: در طرح پیشنهادیم به وزیر صنعت و معدن استفاده از سرمایه های خارج از کشور عنوان شد بنابراین لزوما این طرح مربوط به سرمایه های ایرانیان خارج از کشور نمی شود و اجرای آن روش های زیادی را دارد اما متاسفانه زیر ساخت های لازم در سیستم بانکی برای اجرای آن فراهم نیست و باید سریعتر این زیرساخت ها ایجاد شود.

وی با توجه به آمادگی و توانایی بخش خصوصی در اجرای چنین طرح هایی اظهار داشت: در صورتی که دولت خواستار اجرای اینگونه طرح ها توسط بخش خصوصی است به طور قطع توانمندی و تجربه خوبی در این زمینه دارد چرا که در دولت های نهم و دهم نیز بخش خصوصی بود که تحریم ها دور زد و دولت را نجات داد.

تا زمانی که بازار خودرو به صورت دستوری کنترل می شود امکان اجرای چنین طرح هایی وجود ندارد

رئیس فدراسیون واردات ایران گفت: البته روش های مختلفی برای استفاده از سرمایه های خارج از کشور برای واردات خودرو وجود دارد که که تنها یکی یا دو روش آنها در ایران اجرایی شده است و تا زمانی که نخواهیم و گوش شنوایی وجود نداشته باشد نمی توان اجرایی کرد چرا که تا زمانی که بازار خودرو به صورت دستوری کنترل می شود امکان اجرای چنین طرح هایی وجود ندارد.

نبود درک درست از تکنولوژی ها و سیستم های جدید در موضوع واردات خودرو / موعد بازنشستگی برخی آقایان فرا رسیده است!

احتشام زاد در ادامه ضمن انتقاد از برخورد برخی از مسئولان با ارائه راهکارهای بخش خصوصی و تشکل ها برای برون رفت از وضعیت کنونی بازار خودرو تاکید کرد: از آنجا که برخی آقایان و مسئولان سنشان بالا رفته، زمان بازنشستگی آنها فرارسیده بنابراین درک درستی از سیستم ها و تکنولوژی های جدید روز را ندارند به همین جهت هر طرحی را به شوخی می گیرند و همین می شود که وضعیت بازار به نحوی می شود که کسی توان پاسخ دادن به مشکلات امروز بازار خودرو را ندارد و تنها مشکلات و تقصیرها را از گردن خود ساقط و به گردن هم می اندازند.

وی تصریح کرد: تصمیمات غلطی که دولت ظرف این مدت در خصوص واردات خودرو گرفته همگی به صورت سینرژی تصمیمات اشتباه این روزها در بازار خودرو خودنمایی می کند و تمام آنها نتیجه ندانم کاری و عدم توجه به مشاوره های تخصصی است که از طریق تشکل های مربوطه داده شده و متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است.

وی گفت: بازار اقتصادی هیچ زمان و در هیچ کشوری به صورت دستوری قابل کنترل نیست چنانچه در 40 سال گذشته در برخورد با مساله قاچاق در کشور انواع روش های نظامی و انتظامی نتیجه موثر و موفقی را به دنبال نداشت چرا که این امر منوط به این است که دولت دست از دخالت از صنعت خودرو بردارد و اجازه دهد که بخش خصوصی واقعی نه خصولتی و شبه دولتی وارد شوند و کارها را بر عهده بگیرند و به طور حتم روش های زیادی وجود دارد که بخش خصوصی میتواند از آنها استفاده کند.

هیچ خبری از منشاء تمام این تخلفات و سوء استفاده ها در حوزه واردات خودرو نیست

رئیس فدراسیون واردات ایران در ادامه با اشاره به تبعات منفی دخالت دولت در جریان واردات خودرو، منشاء تمام تخلفات صورت گرفته در این مدت را مسئولان وزارت صمت در دولت قبل دانست و گفت: به طور قطع دخالت بی مورد دولت موجب چنین اشفتگی و التهابی در بازار خودروهای وارداتی شده است متاسفانه ندانم کاری دولت در دست گذاشتن بر روی کالایی که حجم کمی از بازار را داشت چنین شرایطی را ایجاد کرده و در این جریان به جای اینکه وزیر قبلی بازداشت و تاوان تصمیمات غلط را بدهد این مردم و شرکتها هستند که دارند هزینه آن را می پردازند و وزیر قبلی که منشاء تمام این تخلفات و اشتباهات و سوء استفاده ها بوده هیچ خبری از وی نیست و ظاهرا نیازی به پاسخ گویی هم دیده نشده است.

احتشام زاد گفت: عجیب است در شرایطی که مجددا وارد دور جدید تحریم ها می شویم و روز به روز اوضاع بازار خودرو نیز نگران کننده تر می شود اما اینبار نیز دولت ادعای عقل کل را دارد.

وی با اشاره به طرح ممنوعیت واردات خودرو تا پایان سال 97 گفت : متاسفانه صحبت های نسنجیده تبدیل عادت شده و دیگر نمی توان بر روی سخنانی که مطرح می شود حساب کرد این در حالی است که بازار خودروهای وارداتی کاملا ملتهب است و تا زمانی که تصمیم جدی برای برون رفت از این بحران گرفته نشود اتفاق خاصی در این بازار رخ نخواهد داد.

وی همچنین به تاثیر منفی ممنوعیت واردات در بیکاری در حوزه اشاره کرد و افزود: متاسفانه ظرف سه ماه اخیر و با توقف ثبت سفارش، نزدیک به 40 درصد در حوزه واردات خودرو بیکار شدند و بسیاری از آنها نفرات توانمندی هستند که در این حوزه از دست میدهیم و این ارتباطات بین المللی که بوجود آمده یک شبه بوجود نیامده که بتوان یکباره و به صورت جادویی از سر گرفته شود.

وی در پایان تصریح کرد: همچنان هزینه زیادی بابت این گونه تصمیمات غلط دولت پرداخت می شود و تا زمانی که این تیم عملیاتی به یک تیم هوشمند، توانمند و متخصص تبدیل نشود شاهد ویرانه های بیشتری در این جنگ اقتصادی خواهیم بود.

نظر بینندگان
!
!
!