جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۰ | ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
روند افزایشی تولید انواع خودروهای تجاری
۱۱:۵۰ | ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
اجاره خودرو

روند افزایشی تولید انواع خودروهای تجاری

پرشین خودرو: آخرین آمار منتشره توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تولید انواع خودروهای تجاری سبک و سنگین در ۱۰ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی داشته است.

به گزارش پرشین خودرو، طبق آمار، در مجموع ۵۶ هزار و ۷۱۱ دستگاه انواع خودروی تجاری سبک و سنگین شامل وانت، کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و ون تا پایان دی امسال در بخش تجاری‌سازی ایران خودرو و سایپا به تولید رسیده که در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته از افزایش حدودا ۵/ ۳ درصدی حکایت دارد. آنچه سبب شده تولید تجاری‌ها در کل افزایشی شود، بالا رفتن تیراژ وانت‌ها است، چه آنکه سایر خودروها روند نزولی در تولید داشته‌اند. به عبارت بهتر، تیراژ خودروهای تجاری نیمه سنگین و سنگین در ۱۰ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی بوده، اما آمار کل به لطف وانت‌ها افزایش را نشان می‌دهد.


بر این اساس طی ۱۰ ماه امسال، ۵۲ هزار و ۷۹۸ دستگاه انواع وانت در کشور به تولید رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش بیش از ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد. در حالت تفکیکی، سایپا با تولید ۴۱ هزار و ۶۷۰ دستگاه وانت در ۱۰ ماه امسال، رشدی حدودا ۶۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود اختصاص داده است. این در حالی است که وانت‌های ایران خودرو بیش از ۴۳ درصد افت تولید در بازه زمانی تحت بررسی داشته‌اند. طی ۱۰ ماه امسال تنها ۴ هزار و ۶۷ دستگاه وانت در ایران خودرو به تولید رسیده است.

 

خط تولید

 

اما در بخش اتوبوس، آمار کلی از کاهش ۶/ ۱۴ درصدی تولید حکایت دارد. تا پایان دی امسال تنها ۴۶۱ دستگاه اتوبوس در کشور تولید شده است. در بخش مینی‌بوس و میدل باس نیز تیراژی ۶۵۹ دستگاهی به ثبت رسیده که در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته از افت بیش از ۵۷ درصدی حکایت می‌کند.


آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید ایران خودرو در بخش اتوبوس، مینی‌بوس و میدل باس تیراژی ۱۵۵ دستگاهی داشته که نشان از کاهش ۴/ ۱۲ درصدی نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته دارد. این در حالی است که سایپایی‌ها حتی یک دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس و میدل باس را نیز در ۱۰ ماه امسال تولید نکرده‌اند.در بخش کامیون، کامیونت و کشنده اما آمار از تولید ۲ هزار و ۶۱۸ دستگاهی حکایت دارد. بر این اساس، در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته تولید این مدل خودروها ۷۲ درصد افت کرده است. بخش قابل توجهی از گروه کامیون‌ها را شرکت‌های خصوصی به تولید رسانده‌اند که البته جزئیات آنها در دست نیست.

در بین شرکت‌های نیمه‌دولتی، آمار ایران خودرو نشان می‌دهد بخش تجاری‌ساز این شرکت تیراژی ۹۹۳ دستگاهی تا پایان دی امسال داشته، بنابراین نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته ۴/ ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است. بخش تجاری ساز سایپا نیز کلا ۴۸۵ دستگاه تیراژ در ۱۰ ماه امسال داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۴ درصد افت را نشان می‌دهد.در نهایت اما تیراژ ۱۷۵ دستگاهی ون تا پایان دی امسال، حکایت از افت ۵/ ۸۵ درصدی این محصول نسبت به ۱۰ ماه پارسال دارد. طبق آمار، ایران خودرو و سایپا به ترتیب ۵۴ و ۴ دستگاه ون در ۱۰ ماه امسال به تولید رسانده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اولی ۹۰ و دومی ۹۲ درصد افت داشته‌اند.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!