چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۷ | ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
امضای تفاهم‌نامه تولید 3 هزار موتور سیکلت برقی
۱۳:۵۷ | ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
اجاره خودرو

امضای تفاهم‌نامه تولید 3 هزار موتور سیکلت برقی

پرشین خودرو: به دنبال دغدغه چند ساله دولت برای برقی کردن موتور سیکلت‌ها در کلانشهرها و به منظور کاهش آلودگی هوا، ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیش‌قدم تولید موتورسیکلت‌های برقی برای اداره پست شد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، در این راستا یک تفاهم‌نامه چهارجانبه میان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و یکی از شرکت‌های تولید کننده موتورسیکلت برقی منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شده است که حدود ۳ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی تولید و در اختیار پستچیان ادراه پست قرار گیرد. در فاز اول این اقدام، ۵۰ دستگاه از این موتورها تولید خواهد شد.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: بر اساس آمارها ۱۸ درصد از آلایندگی در تهران مربوط به موتورسیکلت‌ها و عمده این آلودگی نیز مربوط به موتورهای کاربراتوری است.

وی افزود: موتورهای کاربراتوری از جمله موتورها با آلایندگی بالا هستند و هر یک از آن‌ها به اندازه ۶ خودرو آلودگی ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر قیمت موتورسیکلت‌های برقی در کشور بالا است؛ اما شاید سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت سوخت، مردم را به خرید این نوع موتورها ترغیب کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین زمینه خاطرنشان کرد: در صورت جایگزین کردن موتوسیکلت‌های برقی با بنزینی، سالانه ۲ هزار و ۱۰۰ لیتر به ازای هر دستگاه موتور سیکلت، کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت.

 دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: با پیاده سازی طرح جایگزینی موتور سیکلت‌های برقی با بنزینی برای ۳۰۰ هزار دستگاه موتور سیکلت در تهران حدود ۱.۵ میلیون تن آلایندگی از فضای شهری کاهش می‌یابد.

منطقی با اشاره به تفاهم‌نامه چهارجانبه در راستای تولید موتورسیکلت‌های برقی برای اداره پست، یادآور شد: امضای این تفاهم نامه چهار جانبه در راستای فرهنگ‌سازی و توسعه استفاده از وسایل نقلیه برقی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در بومی سازی وسایل نقلیه برقی و توسعه زیر ساخت‌های مربوط به آن‌ها است.

تحویل ۵۰ دستگاه موتور سیکلت برقی تا اردیبهشت ۹۹

بر اساس این تفاهم نامه قرار است سه هزار دستگاه موتورسیکلت برقی با قابلیت استفاده از طرح باتری SWAP تولید شود. موتورهای برقی تولید شده به توزیع‌کنندگانی که از سوی شرکت پست معرفی شده‌اند، همراه با اعطای تسهیلات از سوی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری، واگذار می‌شود.

در فاز اول اجرای این طرح به صورت پایلوت ۵۰ دستگاه موتور سیکلت برقی توسط شرکت تولیدکننده طرف تفاهم‌نامه، تولید خواهد شد و چنانچه طرفین تفاهم‌نامه از قابلیت و کارائی موتورسیکلت‌های برقی تولید شده، زمان تحویل موتورسیکلت‌ها و شماره‌گذاری آن‌ها رضایت داشتند، به شرط تأمین تسهیلات لازم، قراردادی جداگانه برای تهیه مابقی ۲۹۵۰ موتور سیکلت منعقد خواهد شد.

بر اساس این تقاهم نامه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری متعهد شد تا نسبت به تأمین تسهیلات نوسازی با کارمزد چهار درصد تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال برای هر موتورسیکلت، برای جایگزینی ۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی با مهلت بازپرداخت ۳۶ماهه اقدام کند.

معرفی ۵۰ نفر از موزعین پست دارای شرایط لازم جهت اجرای مرحله پایلوت و معرفی ۲۹۵۰ نفر از موزعین پست دارای شرایط لازم جهت اجرای موضوع تفاهم نامه به شرط رضایت و تامین تسهیلات لازم از دیگر تعهدات این سازمان است.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متعهد شده است تا در زمینه فراهم کردن زمینه‌های لازم برای همکاری سایر بخش‌های معاونت و دیگر سازمان‌های دولتی مرتبط برای تسهیل در اجرای مناسب تفاهم‌نامه اقدام کند.

همچنین این ستاد موظف است زمینه تأمین منابع مالی و اعتباری در قالب تسهیلات برای توسعه خط تولید موتورسیکلت برقی در حد مقدورات پس از اجرای موفقیت آمیز مرحله اول (۵۰ دستگاه موتور) را فراهم کند.

برنامه‌ریزی برای به کارگیری فناوری‌های نوین برای ارتقای خدمات، بهره‌وری و تسهیل در توسعه موتورسیکلت‌های برقی در کشور و تلاش در جهت رفع موانع توسعه موتور سیکلت‌های برقی متکی بر فناوری‌های پیشرفته از دیگر تعهدات این ستاد در تفاهم‌نامه چهارجانبه امروز است.

طبق اعلام مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید ۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی با مشخصات فنی اعلام شده، تحویل ۵۰ دستگاه موتور سیکلت برقی به موزعین پست حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۹۹، تولید و تحویل ۲۹۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی تولید شده به موزعین پست معرفی شده توسط شرکت پست طی مدت معین و با مشخصات و شرایط قرارداد منعقده پس از تایید مراحل تست پایلوت و گارانتی موتورسیکلت‌های تولید شده به مدت یک سال از زمان تحویل موتور سیکلت‌ها از جمله تعهدات شرکت تولیدکننده موتور سیکلت است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!