دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۴۰ | ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
دستور رئیس جمهوری برای ترخیص کامیون های وارداتی
۱۰:۴۰ | ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

دستور رئیس جمهوری برای ترخیص کامیون های وارداتی

وزیر راه و شهرسازی از رئیس جمهوری درخواست کرده بود تا دستور ترخیص هرچه سریع تر دو هزار دستگاه کامیون معطل مانده در گمرک را صادر کند. اکنون رئیس جمهوری به وزیر صمت برای ترخیص کامیون ها دستور داده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایران، کامیون های وارداتی، مربوط به اجرای طرح نوسازی ناوگان باری جاده ای است که از خردادماه امسال شروع شده است. اما تا الان اجازه ترخیص آنها صادر نشده است.

با گذشت 7 ماه از شروع طرح نوسازی کامیون های فرسوده و واردات 2 هزار کامیون در این راستا، بر اساس نامه محمداسلامی، وزیر راه و شهرسازی به رئیس جمهوری، حدود 2 هزار دستگاه کامیون وارداتی در گمرک های کشور منتظر اخذ تاییدیه های لازم برای ترخیص هستند. به این ترتیب به خاطر ترخیص نشدن کامیون های وارداتی زیر سه سال ساخت طرح نوسازی ناوگان فرسوده، وزیر راه و شهرسازی از رئیس جمهوری درخواست کرده تا دستور ترخیص هرچه سریع تر کامیون های معطل مانده در گمرک را صادر کند. صدرالله بمانا، مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در گفت و گو با «ایران» از دستور رئیس جمهوری به وزیر صمت برای ترخیص کامیون ها خبر داد.

7ماه از اجرای طرح گذشته

ثبت نام نوسازی کامیون های فرسوده از خردادماه راه اندازی شد. تولید و واردات 2 برنامه برای نوسازی کامیون های آزاد شده است. چهار گروه تولیدکنندگان داخلی ناوگان با سهمیه 1000 دستگاه برای هر یک، شرکت های حمل ونقل بزرگ مقیاس با مجوز واردات 100 دستگاه کامیون برای هر شرکت، شرکت های واردکننده دارای مجوز از وزارت صمت با سهمیه 10 دستگاه برای هر شرکت و مالکان حقیقی و حقوقی کامیون های فرسوده واجد شرایط و متقاضی واردات می توانند در این طرح مشارکت کنند. خدمات پس از فروش و مشخص بودن منشا ارز دو شرط واردات کامیون است. کامیون های وارداتی کارکرده و حداقل با 3 سال فعالیت هستند. اولویت این طرح قشر رانندگان است. در طرح نوسازی کامیون ها قرار است 53 هزار دستگاه کامیون از راه واردات یا تولید داخل وارد ناوگان شود.

در طرح نوسازی، کامیون های بالای 40 سال سن در اولویت قرار دارند. در این طرح برای نوسازی 53 هزار دستگاه در مدت 3سال هدف گذاری شده است و با اجرای آن، سن ناوگان حمل ونقل بار کشور 5.5سال کاهش می یابد.

بر اساس طرح نوسازی کامیون ها، متقاضیانی که می خواهند از کامیون های دست دوم برای نوسازی کامیون هایشان استفاده کنند با شرایط اعلام شده از سوی سازمان راهداری و با ارز متقاضی و نرخ آزاد بتوانند این کار را انجام دهند اما با وجود وارد شدن 2هزار دستگاه کامیون زیر سه سال ساخت اروپایی توسط کامیون داران، همچنان اقدامی برای ترخیص آنها صورت نگرفته است.

در نامه وزیر راه به این موضوع اشاره شده که «بیش از چهار ماه است با وجود دریافت گواهی استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران و همچنین گواهی خدمات پس از فروش از شرکت های معتبر داخلی و ورود حدود 2000 دستگاه کامیون اروپایی، وزارت صمت تاکنون از معرفی افراد برای ترخیص کامیون ها خودداری نموده است لذا با توجه به اینکه سال ساخت این کامیون ها (2017) می باشد برای ترخیص آنها کمتر از 40روز فرصت باقی مانده است و عدم تعهد و عدم ترخیص آنها موجب وارد آمدن خسارات فراوانی به این بخش خواهد شد.»

وزیر راه و شهرسازی از رئیس جمهوری درخواست کرده همانند کالاهایی که ارز آنها توسط متقاضی تامین شده است و بر اساس مصوبه جدید ستاد اقتصادی از گمرکات کشور ترخیص می شوند، وزارت صمت اجازه ترخیص کامیون های وارداتی را هم صادر کند. جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت کامیون در کشور و پرهیز از ایجاد نارضایتی کامیون داران دو دلیلی است که وزیر راه و شهرسازی با استناد به آن، خواستار ترخیص هر چه سریعتر کامیون ها شده است.

با توجه به افزایش نرخ ارز، واردکنندگان نگرانند با گذشت زمان، اجازه ترخیص به آنها داده نشود. چون بر اساس طرح، شرط سنی کامیون ها 3 سال است. کامیون های وارداتی مدل سال 2017 هستند و اگر تا اول سال میلادی جدید یعنی حدود یک ماه دیگر ترخیص نشوند، شرط سنی آنها اجازه ورود را نمی دهد.

 

کامیونمشاور رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به موجود بودن 2هزار دستگاه کامیون زیر سه سال در مرزها و گمرک های کشور، اظهار کرده که اگر مهلت زمانی تعیین شده برای انجام کارهای ترخیص واردات کامیون های 3 سال کارکرده بگذرد، باید عودت داده شوند. با توجه به زمان اندک باقیمانده باید دید آیا این کامیون ها مانند کالاهای دیگر که در حال ترخیص از گمرک است، بزودی اجازه ترخیص پیدا می کنند؟

به گفته بمانا، با توجه به اینکه دولت دستور ترخیص کالاهایی با منشا ارز خارجی را که ارز متقاضی است صادر کرده، وزیر راه و شهرسازی ازرئیس جمهوری درخواست کرده تا کامیون ها هم مانند کالاهایی که با منشا ارز متضاضی وارد شده، اجازه ترخیص بگیرد. او گفت: درست است که کامیون کالای اساسی نیست اما با توجه به فرسوده بودن 125 هزار کامیون بین شهری، ترخیص این کامیون ها برای جابه جایی بار ضروری است.

کامیون های وارداتی 4 ماه است که از سازمان استاندارد گواهی استاندارد و همچنین گواهی خدمات پس از فروش از شرکت های معتبر داخلی را گرفته اند اما مشخص نیست چرا وزارت صمت اجازه ترخیص کامیون ها را صادر نکرده است.

مشاور رئیس سازمان راهداری گفت: کامیون ها توسط شرکت ها وارد شده است و منشا ارز آن هم داخلی نیست.شرط ترخیص هم کسب گواهی استاندارد، ایمنی، کیفیت آلایندگی و خدمات پس از فروش است که تمام این موارد کسب شده و کامیون ها برای ترخیص ممانعتی از این نظر ندارد. همچنین در قبال هر کامیون وارداتی باید شرکت های واردکننده یک خودرو فرسوده را از رده خارج کنند.

بر اساس این گزارش هم اکنون حدود 200 هزار دستگاه کامیون فرسوده در کشورموجود است که ازاین تعداد 125 هزار دستگاه در شبکه حمل ونقل جاده ای فعال است. به گفته مشاور رئیس سازمان راهداری،«در زمینه نوسازی تاکید بر تولید داخل است و هر قدر تولید شود، خریداری شده و دولت بابت آن 9 درصد از سود تسهیلات 18 درصدی را نیز می پردازد.»

طرح رئیس جمهوری برای حمایت از تولید

بر اساس طرح نوسازی، برای نوسازی ناوگان فرسوده مبنا بر اساس سهمیه

80 درصدی تولید داخل و 20 درصدی واردات تنظیم شده است اما اگر کامیون تولیدی جوابگوی نیاز نباشد، واردات برنامه بعدی برای تامین و نوسازی ناوگان باری جاده ای است.

مشاور رئیس سازمان راهداری با اشاره به این موضوع گفت: اولویت نوسازی با تولید داخل است اما با توجه به تحریم ها و افزایش نرخ ارز، فعلا تولید داخل جوابگوی نیاز نیست. بر این اساس طرحی برای حمایت از تولید کامیون به تصویب رسیده که طرح ریاست جمهوری است. در این طرح دولت 50درصد هزینه تولید را از محل صرفه جویی سوخت می پردازد و همچنین 30 درصد دیگر هزینه هم تسهیلات با سود 18 درصدی به تولیدکنندگان پرداخت می شود.بمانا افزود: اگر کامیون وارد نشود با توجه به تقاضای بالایی که هست، افزایش بیش از پیش قیمت کامیون اتفاق می افتد به همین دلیل رئیس جمهوری هم خواستار ترخیص سریع تر کامیون ها است.

نظر بینندگان
!
!
!