سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۳۱ | ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
انتشار گزارش سالانه بودجه کربن جهانی
۱۶:۳۱ | ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
گرندکس

انتشار گزارش سالانه بودجه کربن جهانی

گزارش سالانه «بودجه کربن جهانی» سال 2020 هم از راه رسید و همان طور که انتظار می رفت چندان نویدبخش نیست.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از سایپا نیوز، همان طور که می دانید بودجه کربن جهانی نسبت دی اکسید کربنی است که فعالیت های انسانی به اتمسفر منتشر می کند به بازگشت این دی اکسید کربن به ذخایر کربنی اقیانوس ها و خشکی ها. به زبان ساده تر اگر میزان بازگشت کربن به زمین کُندتر یا کمتر از میزان انتشار آن به اتمسفر باشد، دی اکسید کربن در اتمسفر باقی می ماند و کره زمین تا یک حدی طاقت دارد و از آن حد که بگذرد آثار مخرب آن غیرقابل جبران خواهد بود.

بر اساس گزارش منتشر شده، ما فقط 8 درصد از «بودجه کربن جهانی» برایمان باقی مانده و اگر این دی اکسید کربن موجود در اتمسفر به خاک و اقیانوس برنگردد، درجه حرارت زمین 1.5 درجه سیلسیوس افزایش پیدا میکند که زیانی عظیم به کره زمین وارد می کند.

 

آلایندگی خودروبا این که گسترش جهانی ویروس کرونا تغییرات مهمی در رفتار انسان ها به وجود آورد اما نتوانست آلایندگی های کربنی را به سطح رضایت بخش کاهش دهد و حالا ما کمتر از 10 سال فرصت داریم که جلوی فاجعه را بگیریم. با این حال نمی توان تلاش های جهانی از جمله موارد زیر را نادیده گرفت:

در سال 2020، روند انتشار آلاینده های کربنی در 24 کشور رو به کاهش بود
محدودیت های ناشی از گسترش کوید-19 به طور متوسط منجر به کاهش 7 درصدی در تولید آلاینده ها شده است که البته در کشورهای مختلف سطح آن متفاوت بوده است
در ایالات متحده 12 درصد و اتحادیه اروپا 11 درصد کاهش آلایندگی داشتند
در سال جاری 34 میلیارد تن دی اکسید کربن به اتمسفر اضافه شد که نسبت به سال گذشته 2.4 میلیارد تن کمتر بود
حمل و نقل روی سطح زمین (حمل و نقل غیرهوایی) که عامل 21 درصد از کل آلایندگی جهانی است، امسال نصف شده است
حمل و نقل هوایی که فقط 2.8‌ درصد کل آلاینده های جهانی را تشکیل می دهد، شاهد 75 درصد کاهش بوده است.

بدون تردید، سال 2020 شاهد تغییرات چشمگیر در رفتار مردم بوده است. آمار مسافرت های هوایی به شدت کم شده، مسافرت های بدون ضرورت کاهش یافته و مردم در سالی که گذشت بدون ضرورت از منزل خارج نشده اند. حتی در تعریف ضرورت ها هم تغییرات ایجاد شد و مردم در ضروری بودن بعضی از فعالیت ها تجدید نظر کرده اند.

اما این تغییر رفتار با آن چه ضرورت دارد، فاصله خیلی زیادی پیدا کرده است. بشر باید تا سال 2030 بیش از 25 تا 30 درصد دیگر در انتشار دی اکسید کربن به اتمسفر کاهش ایجاد کند والا تغییر محسوسی در مقیاس بزرگ حاصل نمی شود و با همین روند اگر ادامه یابد، خسارت های آن جبران ناپذیر خواهد بود.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!