پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۴۷ | ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
پیش شرط های قطعه سازان برای تولید 50 هزار دستگاه تارا
۱۳:۴۷ | ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
اجاره خودرو
/اختصاصی/دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور مطرح کرد:

پیش شرط های قطعه سازان برای تولید 50 هزار دستگاه تارا

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور با تشریح اقدامات مورد انتظار به منظور حل مشکلات قطعه سازان از ارائه پیش شرط های قطعه سازان در اجرای پروژه تارا و تعهد تولید 50 هزار دستگاه از این خودرو در سال 1400 خبر داد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، در گردهمایی زنجیره تامین ایران خودرو که هفته گذشته برگزار شد میثاق نامه تامین قطعات، تولید و تحویل 50 هزار دستگاه خودرو تارا در سال آینده به امضای قطعه سازان رسید.

در این میثاق نامه امضاء کنندگان متعهد شدند که در سال 1400 اهتمام خود را برای تامین به موقع قطعات با استانداردهای کیفی مطلوب و با هدف تحویل به موقع خودرو تارا به مشتریان به کار ببندند.

قطعه سازان خواستار هوشمند شدن قرارداد با خودروسازان شدند

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو با توجه به میثاق نامه قطعه سازان در اجرای پروژه " تارا" به برخی از پیش شرط های سازندگان در تولید محصول جدید ایران خودرو پرداخت و گفت: استقلال گردش نقدینگی "پروژه تارا" از سایر پروژه های سرمایه گذاری جاری و توسعه ای و عدم صرف منابع حاصل از درآمد این پروژه در سایر پروژه های از شروطی است که چنانچه اتفاق بیفتد به طور قطع ایران خودرو منابع کافی برای پرداخت به موقع خرید قطعات "تارا" را داشته و سرمایه گذاری در این بخش توجیه پذیر خواهد بود.

وی افزود: عقد قراردادهای برد – برد برای "پروژه تارا" مشابه قراردادهای پژو یا رنو نیسان و سایرقراردادهای بین المللی منعقد شده با قطعه سازان و در نظر گرفتن تعهدات منصفانه دوطرفه و شفاف سازی تعهدات خودروساز از شروطی است که در صورت عدول از تعهدات، خودروساز مشمول جبران خسارت و پرداخت هزینه دیرکرد می شود.

اقدامات مورد انتظار برای حل مشکلات قطعه سازان کشور

دبیر انجمن همگن قطعه سازان همچنین خواستار هوشمند شدن قرارداد خودروسازان با زنجیره تامین شد و تاکید کرد: هوشمند شدن قراردادها با زنجیره تأمین در جهت اصلاح فوری قیمت و شناور شدن قیمت قطعات در صورت تغییر نرخ نهاده های تولید و همچنین جلوگیری از ایجاد منابع تامین جدید (سورس های موازی) بدلیل عدم امکان عمل به تعهدات در قبال تامین کنندگان قبلی و فرورفتن همه سورس های قدیمی و جدید در باتلاق مطالبات معوق جزء خواست ها و شروط قطعه سازان در اجرای پروژه جدید ایران خودرو است.

 

آرش محبی نژادمحبی نژاد همچنین با تاکید براقدامات مورد انتظار برای حل مشکلات قطعه سازان کشور، خاطر نشان کرد : تدوین روش تسویه نظام مند و عادلانه بدهی معوق به زنجیره تأمین، تشویق ساخت داخل قطعات و مشارکت خودروسازان در سرمایه گذاری اولیه و جلوگیری از واردات قطعاتی که ساخت داخل دارند از اقدامات لازم در مسیر تولید و همکاری خودروسازان با قطعه سازان است.

وی در ادامه با تشریح گوشه ای از دستاوردهای ایران خودرو در گردهمایی با قطعه سازان، گفت: عدالت نسبی در پرداخت مطالبات زنجیره تأمین و جذب اعتماد قطعه سازان، اصلاح نسبی قیمت های خرید قطعات خودرو و اهتمام به اصلاح قیمت های 9 ماهه تا پایان بهمن ماه سال جاری، تعمیق ساخت داخل از طریق تقویت نهضت ساخت داخل و جلسات مستمر با انجمن های قطعه سازی و همچنین پرداخت 1000 میلیارد تومان از کل تسهیلات دریافتی از محل 5000 میلیارد تومان مصوب شورای پول و اعتبار به زنجیره تأمین بخشی از دستاوردهای ایران خودرو در سال جاری است.

این مقام مسئول در انجمن همگن قطعه سازی کشور در پایان به افزایش چشمگیر تیراژ تولید گروه صنعتی ایران خودرو به رقمی بیش از 42 درصد تا پایان دی ماه امسال اشاره و یادآور شد: تکمیل و تجاری شدن بخش قابل توجهی از خودروهای ناقص کف پارکینگ و حذف تولید خودروی قدیمی بی شک از دستاوردهای ایران خودرو در نتیجه دو گردهمایی گذشته با قطعه سازان است.

خبرنگار: زهرا حریری

نظر بینندگان
!
!
!