جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۲۲:۲۶ | ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
8 دستور رئیس جمهور برای کیفی‌سازی و کمی‌سازی تولید خودرو
۲۲:۲۶ | ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

8 دستور رئیس جمهور برای کیفی‌سازی و کمی‌سازی تولید خودرو

یک روز پس از حضور رئیس جمهوری در گروه صنعتی ایران‌خودرو و بازدید از این شرکت خودروسازی، توییتر رسمی نهاد ریاست جمهوری، هشت دستور رئیس جمهور به منظور کیفی‌سازی تولید خودرو در کشور را در قالب یک اینفوگرافی منتشر کرد.

به گزارش پرشین خودرو، متن ابلاغیه حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی که معاون اول رییس جمهور مسول نظارت و پیگیری حسن اجرای آن تعیین شده به شرح ذیل است:

1_ در حوزه تولید.

الف) تولید خودرو در سال 1401 نسبت به سال 1400 حداقل 50 % افزایش یابد.

ب) سازوکار‌های لازم به منظور تولید و عرضه حداقل یک «خودروی اقتصادی» با ساختار به روز، فراهم گردد.

پ) در سال 1401 حداقل تولید 3 خودروی قدیمی متوقف و 3 خودرو جدید با کیفیت مطلوب، تولید و عرضه شوند.

2_ تولید خودرو‌های جدید و پیشرفته، خودرو‌های برقی، متصل و خودران گسترش یابد و سرمایه گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی «در مقیاس اقتصادی»، فراهم گردد.

3_ نسبت به تامین قطعات مورد نیاز و ترخیص و عرضه فوری خودرو‌های دپوشده در انبار‌های شرکت‌های خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر ظرف 2 ماه آینده، اقدام شود.

4_ به منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال 1401، حداکثر ظرف 3 ماه آینده رفع گردد و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

5_در خصوص نحوه عرضه خودرو به مردم به منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایت مندی مردم.

الف) ضمن حذف تدریجی روند قرعه کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه کشی) فوراً اصلاح و شفاف سازی لازم در آن صورت گیرد.

ب) از ابتدای سال 1401 پس از تکمیل وجه، خودرو‌های پیش فروش شده باید بدون تاخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری گردد.

پ) هرگونه واگذاری خودرو به شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی به صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است.

6_ به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل 20 هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس) فرسوده، از رده خارج شده و جایگزین کردن آن‌ها با خودرو‌های با کیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

7_ به منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودرو‌های تولید داخل.

الف) هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال 1401 مطلقا ممنوع است و دستگاه‌های مسول موظفند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به ویژه قطعات پر مصرف و موثر بر ایمنی خودرو نیز مقابله نمایند.

ب) خودرو‌های عرضه شده به بازار از ابتدای سال 1401، می‌بایست حداقل با 3 سال یا پیمایش 60 هزار کیلومتر، ضمانت شوند.

8_ واگذاری مدیریت دولتی شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا حداکثر ظرف 6 ماه آینده به بخش غیر دولتی تعیین تکلیف شود.

 

دستورات خودرویی رئیس جمهور

!
!
!